Android 11 ile Google, “Kapsamlı Depolama” adlı bir özelliği getirerek depolama durumuna dikkat etmeyi amaçlamaktadır. Bu özellik Android 10’da tekrar piyasaya sürüldü, ancak ilk sürümünden bu yana defalarca değiştirildi. Bununla birlikte, Android 11 ile Google, Android 11’deki en son API düzeyi olan API Seviye 30 olan uygulamalar için bu özelliği uygulamaktadır.

Android 11, Cihazınızın Depolama Alanını Yönetmenizi Kolaylaştırarak Geliştirilmiş Kapsamlı Bir Depolama Alanı Getirir

Neyse ki, tekrar tekrar ayrıntılara girmek yerine Google, bu Kapsamlı Depolama özelliğinin Android 11’de nasıl çalışacağını özetleyen bir grafik yayınladı.

Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Google’ın videonun gizliliğin Android 11‘de nasıl ele alınacağını ayrıntılı olarak kontrol edebilirsiniz.

Android 11, çöp kutusu adı verilen bir mekanizma getirecek. Bu özellik, MediaStore API’sini kullanan uygulamaların bir dosyayı silmek yerine çöp kutusuna atmasına izin verir. Bu, kullanıcının gerçekten ihtiyaç duyması durumunda dosyayı devam ettirme ve kurtarma şansına sahip olmasını sağlamak için yapılır. Bu, geri dönüşüm kutusunun bilgisayarlarımızda yaptığı gibi çok işe yarar. Ancak, bu çöp toplama özelliği varsayılan olarak gizlidir. Google’a göre, çöp dosyalarını düzenleme erişimine sahip uygulamalar, istendiğinde dosyaları görüntüleyebilecektir. Çöpe atılan öğeler 30 gün sonra silinecektir.

Android 11 ayrıca, uygulamalara ait olmayan herhangi bir medya dosyasını değiştirmeden önce uygulamalardan kullanıcılardan bilgi istemek zorunda kalacak. Ayrıca, Android 11 sık kullanılanlar adı verilen başka bir özellik de getirecek. Bu özellik, kullanıcının medyanın durumunu favori olarak ayarlamasına izin verecektir, ancak bu sefer her medya uygulaması, dosyanın kullanıcı tarafından önemli veya favori olarak işaretlendiğinin farkında olacaktır.

Kapsamlı Depolama’nın nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Google’da istediğiniz kadar bilgi edinmenizi sağlayacak çok iyi bir video bulunuyor.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like