Google, Yubico USB-C Titan Güvenlik Anahtarını iOS Kullanıcıları İçin Çıkardı!

2019 yılında Google, USB-C Titan güvenlik anahtarı üretmek için kimlik doğrulama cihazı şirketi Yubico ile işbirliği yaptı. İkincisi, USB Type-C arayüzü kullanan flash sürücü benzeri bir donanım cihazıdır. Kullanıcıların Google hesabına giriş yapmadan önce cihazı bilgisayarın USB-C soketine takmaları gerekir. Bu, güvenliğini daha da artıracaktır. Ancak o zaman, Titan güvenlik anahtarı mobil iOS cihazları için destek eklemedi. Yalnızca Android, Chrome OS, macOS ve Windows cihazlarıyla uyumludur.

Bu yıl 3 Haziran’da Google, iOS 13.3 veya üstü iOS cihazlar için Titan güvenlik anahtarını ekledi. Ayrıca, W3C WebAuthn’ı desteklemek için güvenlik anahtarını artırmak için iOS uygulamalarını ve çevrimiçi hizmetleri güncelledi. W3C WebAuthn, bugün şifresiz kimlik doğrulama için en gelişmiş güvenlik standardıdır.

Donanım güvenlik anahtarı, benzersiz bir şifreleme anahtarı üreten bir aygıttır. Kullanıcı, kullanıcı adı ve parolayı başarıyla girdikten sonra, kimlik doğrulama işlemi sırasında anahtar ikinci doğrulama olarak kullanılacaktır. Güvenlik anahtarı, Bluetooth, USB veya yıldırım bağlantısı yoluyla oturum açma işlemi için cihaza bağlanabilir.

İOS cihazı en başından güvenlik anahtarını destekler. Böylece kullanıcılar güvenlik anahtarını iPhone ile eşleştirebildiler. Ve güvenlik anahtarında oluşturulan şifreyi ve şifreli imzayı kullanarak hesabı korur.

GOOGLE TİTAN GÜVENLİK ANAHTARI NASIL ÇALIŞIR?

Ancak, Google hesaplarına veya iOS’ta uygulamalara erişmek için donanım güvenlik anahtarlarını kullanmak kolay değildir. Aynı şey daha önceki güvenlik anahtarları için de geçerlidir.

Google, iOS’ta donanım güvenlik anahtarı desteğini güncelledikten sonra, iOS 13.3 veya sonraki sürümünü çalıştıran iOS cihaz sahipleri, iki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA / 2SV) için Google hesapları için daha fazla güvenlik anahtarı türü yapılandırabilir.

KAYNAK

Yorum Yazın