Huawei, Google hizmetlerinin eksikliğini telafi etmek için çeşitli yöntemler geliştiriyor. Huawei telefonlar ileride 70 adet önyüklü uygulamayla beraber gelebilir. Çinli teknoloji devinin, Google gibi ABD şirketlerinin teknolojilerini ve yazılımlarını kullanması yasaklandı. Bu nedenle önemli pazar payına sahip olan rakipleri karşısında dezavantajlı duruma düşmüş oldu.

Mobiltelefon.ru internet sitesine göre Huawei, bu yıl tanıtacağı akıllı telefonlarında yaklaşık 70 adet önceden seçilmiş uygulamayı yüklü halde gönderebilir. Bu uygulamalar içerisine muhtemelen Google Play Store’daki en popüler uygulamalar dahil edilecektir. Elbette bu uygulamalar bölgelere göre değişiklik gösterebilir.

Huawei akıllı telefonlar Google servislerini çalıştıramayacağından dolayı, şirketin YouTube ve Google Haritalar gibi popüler servislere uygun alternatifler sunması gerekecek. Bir rapora göre, Huawei bu yılın Mart ayında Huawei Video isimli bir video hizmeti tanıtacak. Bu hizmetle aynı ay içerisinde muhtemelen P40 lansmanı da gerçekleşmiş olacak.

Huawei Telefonlar Popüler Uygulamalar İle Gelecek

AppGallery olarak adlandırılan Huawei’nin uygulama mağazasında şu anda yaklaşık olarak 45.000 adet uygulama bulunmaktadır. Ancak Google Play Store’daki 3 milyon uygulama sayısına hala çok uzak durumda, zaten bu sayıya hemen ulaşması da beklenmiyor. Çinli akıllı telefon üreticisinin, popüler uygulamalar olan Uber ve Spotify gibi uygulamaları kendi uygulama marketlerine dahil olmalarını sağlaması gerekiyor. Bu sebeple şirket, Google Haritalar’ın alternatifi için Tomtom ile görüşürken ayrıca Rus şirket olan Yandex ile de görüşmelerine devam ediyor.

Huawei’nin bu uygulamaları önümüzdeki dört ay içerisinde en az dokuz modelde önyüklü olarak göndermeyi planladığı bildirildi. Mobiltelefon.ru’ya göre, Huawei bu stratejiyi Kirin 810 ve Kirin 710 yonga setini kullanan orta sınıf modellerde kullanacak. Bu strateji, Huawei Y7p ve P40 Lite E modellerini de içerebilir. Bundan dolayı Huawei, Kirin 990 yonga setini kullanacak P40 serisi gibi yaklaşan amiral gemisi modellerde farklı bir strateji izliyor olabilir.

Huawei’nin global akıllı telefon serilerinde bir grup önyüklü uygulama ile satış yapmak istemesi mantıklı gözüküyor. Google hizmetleri olmadan, uygulamaların ve akıllı telefonun kullanılabilirliği büyük endişe yaratabilir. Ancak bu strateji ile popüler uygulamalar zaten halihazırda telefonlarda bulunursa bu, kullanıcıların endişesini daha da azaltır.

Bunun yanında, akıllı telefonların 70 adet yani bir sürü uygulama ile beraber gelmesi ve bölgesel pazara göre özenle farklı uygulamalr seçilmiş olsa bile bazı kullanıcılar tarafından olumsuz karşılanabilir.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayınız.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like