Xiaomi, geçtiğimiz yıl surround ekrana sahip bir konsept akıllı telefon modeli olan Mi MIX Alpha’yı tanıtarak herkesin ilgisini çekmişti. Oldukça şık görünen bu konsept akıllı telefon, bazı Xiaomi mağazalarında da sergilendi ancak hiçbir zaman seri üretime geçmedi. Hatta şirket Çin’de sınırlı sayıda satış yapmayı planlıyordu ancak bunu da gerçekleştirmedi. Şimdi ise üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçti ve Çinli teknoloji devi Xiaomi, her yeri ekran olan yeni bir akıllı telefon tasarımı patenti aldı.

Xiaomi tarafından başvurulan ve elde edilen bu yeni patent, diğer patentleri de genel olarak ortaya çıkaran LetsGoDigital tarafından sızdırıldı. Bu patent sızıntısına göre Xiaomi, bunu WIPO’nun (Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi) bir parçası olan The Hague Bulletin ile başvurdu. Patent belgesi ise 18 Aralık 2020 tarihinde onaylandı ve yayınlandı. Şimdi de patentin detayları ortaya çıktı ve sizlere aktarıyoruz.

Ortaya çıkan belgeler, akıllı telefonun dört bir yanını sergileyen ve tasarımı ortaya koyan toplamda 16 taslak içermektedir. Xiaomi’nin yeni konsept tasarımı, Mi MIX Alpha’dan farklı olarak arka bölümde dikey bir sütun içermiyor. Bunun yerine cihazın üst kısmında açılabilir bir kamera çözümü tercih edilmiş durumda. Bu pop-up modül içerisinde çift LED flaş ve bununla birlikte üçlü kamera kurulumu yer almaktadır.

Akıllı telefonun üst kısmında aynı zamanda açma/kapatma düğmesi ve ikinci bir mikrofon deliği bulunmaktadır. Cihazın alt kısmında ise USB Type-C bağlantı noktası, bir hoparlör ızgarası, birincil mikrofon deliği ve bununla birlikte son zamanlarda pek görmediğimiz 3,5mm kulaklık girişi yer alıyor.

Tüm bu detaylar patent belgelerinde yer alıyor. Cihazın tasarımı net bir şekilde patent belgeleriyle birlikte karşımıza çıkıyor. Ancak geçen seneki konsept model gibi bu tasarımın da sadece geliştirilmede kullanılacak bir tasarım olma ihtimali oldukça yüksek. Xiaomi, muhtemelen bu tasarımı da seri üretime geçecek bir cihaza çevirmeyecek.

“Xiaomi, Her Yeri Ekran Olan Yeni Bir Akıllı Telefon Patenti Aldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like