Google, Android işletim sisteminin gizliliğini ve güvenliğini geliştirmek için çok çalışıyor. Şirket, en son yayınladığı Android sürümü ile birlikte bir uygulamanın eriştiği kaynakları daha kolay yönetebileceğiniz bir özellik sunarak gizlilik konusunda daha fazla kontrol imkanı sunmuştu. Ancak 100 milyon adet Android akıllı telefon bazı kötü amaçlı uygulamalardan olumsuz olarak etkilendi.

Android ekosisteminde çalışmak için çok fazla izin gerektirmeyen birçok kötü amaçlı uygulama bulunmaktadır. Yakın zamanda yapılan bir güvenlik araştırmasına göre, Çinli bir geliştiricinin sunduğu uygulama “spware” yani zararlı yazılım olarak sınıflandırıldı.

Söz konusu bu zararlı uygulamayı ise Android cihazında aktif olarak kullanan 100 milyondan fazla kullanıcı mevcut. Bu durumu doğrulayan ise güvenlik konusunda uzman olan VPNpro şirketidir. VPNpro tarafından belirtilen bilgiye göre, bu uygulamalarda uzaktan erişime olanak tanıyan Truva atı yazılımları yer almaktadır. Aynı zamanda uygulama Google Play Store üzerinde de bulunuyor.

QuVideo Inc. isimli geliştirici tarafından geliştirilen popüler video düzenleme uygulaması VivaVideo, bu zararlı uygulamalardan biridir. Bu uygulama, ücretsiz olarak zaten Play Store’da yıllardır mevcut. Aynı zamanda bu zamana kadar 100 milyondan fazla indirme sayısına ulaşmış durumda.

QuVideo tarafından sunulan VivaVideo uygulaması, 2017 yılına Hindistan hükümeti tarafından “kötü amaçlı yazılım” ve “casus yazılım” olarak sınıflandırılmıştı. Bu uygulama ile birlikte 40 tane farklı uygulama da yine Hindistan’daki yetkiler tarafından bu kategoriye dahil edilmişti.

QuVideo firmasının uygulamaları Appl’ın App Store mağazasında da mevcuttur. Ancak iOS’un izin sistemi daha farklı olduğu için bu platformda zararlı bir etkinliğe rastlanmamıştır. Bu tür zararlı uygulamaları önlemek için şüphelendiğiniz uygulamaların izinlerini yönetebilir ve gereksiz olan izinleri bu uygulamalar için engelleyebilirsiniz.

“100 Milyon Android Telefon Bu Zararlı Uygulamadan Etkilendi!” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like