Apple, yeni akıllı saat modellerinin yanı sıra düzenlediği özel tanıtım etkinliğinde 8. nesil iPad modelini de duyurdu. Tanıtılan yeni sekizinci nesil iPad modeli, 7. nesil iPad ile aynı tasarıma sahip. Ancak konu donanıma geldiği zaman pek çok iyileştirmeyi de beraberinde getiriyor. Bu yazımızda sekizinci nesil iPad modelinin teknik özelliklerine değineceğiz ve Türkiye fiyatını sizlere sunacağız.

Yeni nesil iPad modelindeki donanımsal iyileştirmeler yeni A12 Bionic işlemcisi ile birlikte oluyor. A12 Bionic, iPhone XS serisinde ve iPhone XR modellerinde yer alan yonga setidir. Yonga seti, altı çekirdekli bir CPU ve dört çekirdekli bir GPU ile birlikte gelmektedir. Sonuç olarak yeni iPad, geçen sene tanıtılan modele kıyasla %40 seviyesinde daha hızlı bir CPU performansı sunuyor. Ayrıca sekizinci nesil iPad, 7. nesil iPad’e kıyasla 2 kat daha hızlı GPU ile geliyor.

Geçen seneki modelde olduğu gibi sekizinci nesil iPad modelinde de Apple Pencil desteği bulunuyor. Ancak maalesef yine birinci nesil Apple Pencil desteği yer alıyor. Bu nedenle ikinci nesil Apple Pencil’ın nimetlerinden faydalanamıyorsunuz. Aynı durum klavye desteği için de geçerli. Yeni iPad modeli Apple’ın klavyeleri için destek alırken, yeni iPad Pro modelleri için duyurulan yeni Magic Keyboard desteğine sahip değildir.

Tüm iyileştirmelere ve geliştirmelere rağmen Apple, yeni iPad modelinin fiyatında bir artış yapmadı. Şirket, geçen senenin modeli ile aynı fiyattan satışa sundu. Bununla birlikte öğrenciler için ekstradan bir eğitim indirimi de bulunuyor. Apple Türkiye’nin internet sitesi üzerindeki online mağaza bölümünde 8. nesil iPad modelinin başlangıç fiyatı 3.199 TL olarak belirlenmiş durumda.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like