Android’in yeni sürümü Android 11 ile birlikte Google Play Store dışındaki uygulamaları yüklemek artık daha da zorlaştırılacak. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan kaynakların belirttiğine göre; Google, Android 11 sürümünü piyasaya sürmesiyle beraber üçüncü taraf uygulamaların yüklenmesini daha zor hale getirecek.

Şu andaki mevcut Android sürümünde, APK dosyasını indirdikten sonra kurulum yapmak isteyip dosyaya tıkladığınız zaman, sistem sizden uygulamayı yüklemek için izin istemektedir. Ancak Android 11 ile birlikte bu süreç daha da karmaşık bir hale getirilecek. Android 11 sürümünün ilk yapısını test etmeye başlayan geliştiriciler, bu konudaki zorlaştırmaları bildirdiler.

Geliştiricilerden gelen geri bildirime göre, APK dosyasının kurulum iznini kabul ettikten sonra sistemin APK yükleyicisini başlatan uygulamayı zorla kapattığını fark ettiler. Kurulumu tamamlamak için sisteme izin verdikten sonra uygulama kurulum sürecini baştan tekrar başlatmanız gerekiyor.

Daha önceki sürece alışkın olanlar için bir APK dosyasını Chrome’dan indirdiğiniz zaman, sistem dosyanın kurulumu için tarayıcı yetkilendirmesi gerektirirdi. Android ayarlarından bu izini verdiğinizde ise yükleme işlemine devam etmek için kullanıcıyı tarayıcıya yeniden yönlendirirdi. Ancak Google bu kolaylığı yeni Android sürümünde sağlamayacağa benziyor.

İlginç bir şekilde APK dosyalarının kurulumu sırasında uygulamanın zorla kapatılması hatasını alan geliştiriciler, bu şikayetlerini Google’a bildirdiler. Ancak garip bir yanıt ile Google bu olayın gayet normal bir sistem davranışı olduğunu iletti. Yani bir uygulamada üçüncü taraf uygulamaları kurma izni yoksa bu tarz durdurulma veya zorla kapatma hatalarına sebep olacaktır.

Üçüncü taraf kaynaklardan elde edilen uygulamaların kurulum sürecinin zorlaştırılması, Android kullanıcıları için oldukça talihsiz bir yenilik olacaktır. Google, bu özelliği Android 11’de resmi olarak sunarsa birçok Android kullanıcısı tarafından yoğun tepkilere maruz kalabilir. Şirketin bu olay ile yapmayı amaçladığı şey ise Google Play Store’u ilk öncelik halinde getirmektir.

“Android 11 Sürümü İle Birlikte APK Dosyalarını Kurmak Daha Zor Olacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like