Bir akıllı telefonun donanım arızaları dışındaki herhangi bir sebepten dolayı kullanılamaz hale gelmesi veya tamamen kilitlenmesi oldukça nadir bir durumdur. Telefonunuzun işletim sistemini özelleştirmek için üçüncü taraf ROM’lar ile uğraşıyorsanız bu ihtimaller ortaya çıkabilir. Ancak Android kullanıcıları endişelenmeniz gereken bir şey var!

Kısa süre önce patlak veren bu olay telefonunuzu tamamen kullanılamaz hale getirmese de “soft brick” adı verilen çökme durumuna sebebiyet vermektedir. Bu sorunu ortaya çıkaran kaynak ise internetten indirilen bir duvar kağıdıdır. Hemen endişelenmeyin bu sorun her duvar kağıdı ile ortaya çıkacak bir şey değildir.

Oldukça nadir olarak görülen bu sorun birkaç duvar kağıdında ortaya çıkıyor. Bu belli başlı duvar kağıtlarından birini cihazınıza indirip arka plan olarak ayarladığınızda akıllı telefonunuzun çökmesine neden oluyor. Bu durum daha çok Samsung marka akıllı telefon modellerinde etkili oluyor.

Bu kusur Ice Universe tarafından Twitter’da paylaşıldı. Oldukça zararsız görünen bir görüntü olarak karşınıza çıkan bu duvar kağıtlarını indirip telefonunuzun duvar kağıdı olarak ayarladığınızda telefonunuzun kilidini açma konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda duvar kağıdını değiştirmek istediğinizde telefonunuzun tekrar tekrar çökmesine sebebiyet verebilirsiniz.

Yukarıda yer alan resim şüpheli duvar kağıtlarından biridir. Ancak şu ana kadar bu duvar kağıtlarında telefonun çökmesine sebep olan şeyin ne olduğu belirlenebilmiş değil. Aynı duvar kağıdının ufak renk tonu farklılıklarına sahip olan versiyonlarından bazıları sorun yaratırken bazılarında ise bir şey olmuyor. Bu yüzden buna benzer olan duvar kağıtlarını kişisel cihazınıza indirip test etmeyin.

Kullanıcılar tarafından gelen geri bildirimlere göre bu sorun en çok Smasung modellerini etkiliyor. Ancak Twitter’da paylaştığı mesaja göre bir kullanıcı Google’ın Pixel modelinde de bu sorunu yaşamış ve telefonu çökmüş durumda.

Eğer bu sorun sizin telefonunuzu da etkilerse güvenli moda geçip oradan duvar kağıdınızı değiştirmeyi veya telefonunuzdaki kurtarma modundan fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

“Android Kullanıcıları Dikkat! Bu Duvar Kağıdı Telefonunuzu Kilitleyebilir” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like