En etkili şekilde bilgisayar nasıl hızlandırılır? Bilgisayarda Windows 10 açılışı nasıl hızlandırılır? gibi aklınıza gelen bilgisayar hızlandırma konusundaki tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

En Etkili Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri internet üzerinde en çok aranan ve en çok ihtiyaç duyulan işlemlerden birisi olarak yer almakta. Eski bir bilgisayara sahip kişiler veya yeni bir bilgisayarı olsa da istediği performansı alamayan kişiler bu yöntemlere sıklıkla başvurmakta ve aramaktalar. Ancak bazı internet sitelerinde çok fazla yanlış ve işe yaramayan bilgiler dolaştığı için çoğu kullanıcı da bu durumdan zarar görmekte. Sizlere bu yazımızda 2018 yılında kurulan Colaker Net sitesinin bahsettiğimiz bu konu ile alakalı yazdığı birçok yararlı rehber bilgilerinden bahsedeceğiz.

Colaker Net sitesi, teknoloji temelli bir blog sitesidir. Sitede internet hızlandırma yöntemlerinden tutun, bilgisayar hızlandırma yöntemlerine kadar çok yararlı bilgiler bulunmakta. Şimdi sizlere adım adım bilgisayarınızı en iyi şekilde nasıl hızlandırırsınız bunun ile alakalı yazıları paylaşacağız.

1) Nvidia Performans Ayarları

Nvidia ekran kartına sahip bilgisayarların en iyi performansı almaları için yapmaları gereken ayarlar bu rehber yazısında detaylıca anlatılmakta. Bu sayede de nvidia ekran kartına sahipseniz performans ayarlarını yaparak ekran kartınızdan maksimum verimi almış oluyorsunuz.

Nvidia Performans Ayarları” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

2) Ücretsiz Ram Arttırma Yöntemi

Bu yöntem internette fazla bilinmemekte ve yapılmamakta ancak çok işe yarayan bir yöntem. Bilgisayarınızda RAM eksikliği çekiyorsanız yani RAM miktarınız yetersiz kalıyorsa buradaki makale sayesinde bilgisayarınızdaki RAM miktarını ücretsiz bir şekilde artırabiliyorsunuz.

Ücretsiz Ram Arttırma Yöntemi” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

3) Bilgisayarınızın Anakart İsmini ve Modelini Öğrenme

Bilgisayarındaki performans artışını bilgisayarınıza ekstradan bir parça takarak gerçekleştirmek isteyebilirsiniz ancak bunun içinde anakartınızın uyumlu olduğu bir parça almanız gerekir. Genelde internette en son model yeni bilgisayarların anakart ismini bulabilir ve öğrenebilirsiniz ancak eski model bir bilgisayara sahipseniz anakart modelinizin özelliklerini bulamayabilirsiniz. Bu yazıda da bilgisayarınızın anakart ismini ve modelini öğrenme yöntemi anlatılmakta.

Bilgisayarınızın Anakart İsmini ve Modelini Öğrenme” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

4) Bilgisayarı Yüksek Performansa Alma

Bilgisayarlarda yüksek performans alınması için bildiğiniz üzere özellikle de dizüstü bilgisayarların sürekli şarjda olması gerekmektedir aksi takdirde oyun ya da ağır programlar kasmaya başlar. Ancak bazı işletim sistemleri bilgisayarı aldığınızda varsayılan ayar olarak işlemci hızını maksimum seviyeye çıkarmaz bu yüzden de aslında bilgisayarınızdan tam performans alamamış olursunuz. Bilgisayarı yüksek performansa alma rehber yazısı sayesinde bilgisayarınızı yüksek performans moduna alabilir ve bu sayede de bilgisayarınızdan tam güç alabilirsiniz.

Bilgisayarı Yüksek Performansa Alma” başlıklı rehber yazısında buradan ulaşabilirsiniz.

5) Windows 10 Açılış Hızlandırma

Windows 10 açılış hızlandırma yazısı olarak geçse de Windows 7 ve Windows 8 için de bu ayarlar geçerlidir. Windows kullanıcısı iseniz ve bilgisayarınızın açılış hızı yavaş ise kesinlikle sizlere bu yazıyı tavsiye etmekteyiz. Bu yazıdaki ayarları yaptığınızda bilgisayarınızın açılış hızı artacaktır.

Windows 10 Açılış Hızlandırma” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

6) Fan Hızı Ayarlama

Bildiğiniz üzere bilgisayarlarda soğutucu olarak en etkin görev alan parça fandır. Ancak fanlar her zaman parçaları soğutamayabiliyor. Bu durumda da bilgisayar fazla ısındığında performans kaybına uğruyorsunuz ve bilgisayarınız yavaşlamış oluyor. Fan hızı ayarlama konusu sayesinde fan hızınızı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Fan Hızı Ayarlama” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

7) Bilgisayar Driver İndirme ve Güncelleme

Bildiğiniz üzere her bilgisayarın parçasının bir sürücüsü yani driverı bulunur eğer o sürücüyü indirip bilgisayarınıza kurmazsanız ya da güncellemezseniz bilgisayarınız normalden çok daha yavaş çalışacaktır. Bu yazıda Casper’dan örnek verilerek yazılmış bir yazı olsa da tüm bilgisayarlarda aynı yöntem geçerlidir. Bu yazıyı okuyarak driver sorununuzu çözebilirsiniz.

Bilgisayar Driver İndirme ve Güncelleme” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

8) Overclock İşlemi

Son dönemlerde özellikle overclock olayı çok meşhur olmuş durumda hatta overclock destekli masaüstü bilgisayarlar çıkmış durumda. Bu yazıda “Overclock nedir? Ne işe yarar? Faydası nedir? Zararı nedir? Yapılmalı mı, yapılmamalı mı? Nasıl yapılır?” gibi konular anlatılmıştır.

Overclock İşlemi” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

9) Bilgisayar Depolama Alanı Arttırma

Bilgisayarınızdaki darddisk ne kadar dolu olursa bilgisayar o kadar yavaş çalışır. Ne kadar alanı boş bırakırsanız harddisk o kadar rahatlayacaktır ancak her zaman her istediğiniz dosyayı bilgisayardan silemiyorsunuz, önemli ve kalması gereken dosyalar olabilir. Bu durumda nasıl bir yöntem izleyeceğiniz ve neler yapabileceğiniz hakkında detaylı bir bilgi istiyorsanız buradaki yazıya bakmanızı kesinlikle tavsiye etmekteyiz.

Bilgisayar Depolama Alanı Arttırma” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

10) En iyi Program Kaldırma Uygulamaları

Bildiğiniz üzere Windows’un program kaldırma özelliği vasat durumda. Programın her dosyasını ne yazık ki silmemekte ve bu yüzden de bilgisayarımızda kullanmadığımız dosyalar kalmakta. Boşu boşuna bilgisayarımıza yük bindirmekte bu yazıda da bilgisayarınıza yük bindirmeden en iyi detaylı ve kullanışlı uygulama kaldırma programları hangileri bunlardan bahsedilmekte.

En iyi Program Kaldırma Uygulamaları” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunların dışında sitede birçok işinize yarar bilgiler bulunmakta. İlginizi çekiyorsa bir göz atmanızı tavsiye etmekteyiz. İşinize yarayacak bir blog sitesi olduğunu siz de göreceksiniz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like