Koronavirüs salgını nedeniyle evden çalışmak zorunda kalan herkes video konferans uygulamalarını kullanıyor. Böyle olunca birçok video konferans servisi popüler hale geldi. Microsoft Teams, Google Meet ve Zoom gibi seçenekler kullanıcıların ilgisi ile yükselişe geçmiş oldu. Aralık ayında günde 10 milyondan fazla aktif kullanıcısı olmayan Zoom, şu anda 300 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip durumda. Bu sektörün yükselişini görmüş olacak ki Facebook, Messenger Rooms adında video konferans servisini duyurdu.

Facebook, Messenger Rooms ile Video Konferans Hizmeti Sunuyor

Bugün itibariyle internet kullanıcıların kullanabileceği yeni bir video konferans aracı listeye dahil oldu. Facebook, Messenger Rooms servisi ile bu alana da el attı. Tanıtılan yeni servis ile bir odaya 50 kullanıcısıya kadar katılımcı davet edebiliyorsunuz. Bu hizmet, Facebook’un Messenger uygulamasına entegre bir şekilde çalışıyor.

Video konferansını başlattığınız zaman Facebook hesabı olmayan kişileri bile davet edebiliyorsunuz. Yakın zamanda WhatsApp veya Instagram Direct üzerinden de bir grup sohbeti başlatmanın mümkün olacağı belirtiliyor.

Diğer video konferans hizmetleri genel olarak profesyonel kullanım için tasarlanmış durumda. Facebook ise bu yeni hizmeti ile birlikte genel halk kullanımını hedeflemektedir. Biri sizi davet bağlantısı ile çağırdığı zaman telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan kolaylıkla katılabiliyorsunuz. Video konferansa katılmak için herhangi bir şey indirmeniz de gerekmiyor.

Gizlilik konusunda ise Facebook, yeni hizmetininin güvenlik kısmında sağlam olduğunu belirtiyor. Facebook veya Messenger aracılığıyla bir odaya katıldığınız zaman, Facebook’ta arkadaşınız olmayan kişiler sizin sadece sesinizi ve görüntünüzü görebilirler. Bunun dışında Facebook profilinize tam erişim hakları olmaz yalnızca herkese açık olan profilinizi görebilirler.

Messenger Rooms hizmeti bu hafta itibariyle birkaç ülkede kullanıma sunulacak. Önümüzdeki haftalarda ise kademeli olarak dünya çapında hizmete girecektir.

“Facebook, Video Konferans Servisini Duyurdu: Messenger Rooms” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like