Huawei, Google ile yaşadığı problemler nedeniyle kendi uygulama dağıtım platformunu büyütmeye karar verdi. Şirket, çok daha fazla geliştiricinin topluluğa dahil olmasını ve Huawei AppGallery için uygulamalarını yayınlamalarını sağlamak istiyor.

Huawei AppGallery, kullanıcılara Google Play Store alternatifi sağlayan Huawei’nin resmi uygulama dağıtım platformudur. AppGallery dünya çapında 400 milyon aktif kullanıcısı ile ilk 3 uygulama marketi arasına giriyor. Bunun yanında artık 170’den fazla ülkede kullanılabilir durumda.

Huawei Tüketici İşletme Grubu CEO’su Richard Yu, “Sizin kontrolünüz altında gizlilik her zaman felsefemizin kalbidir. Gizlilik korumasını ve siber güvenliği tüm ticari faaliyetlerimizin öncelikleri olarak yerleştiriyoruz ve ürünlerimizin tüm aşamalarında uyguluyoruz. Ayrıca Huawei AppGallery’de en katı gizlilik ve siber güvenlik çözümlerine sahibiz.” dedi.

Huawei, ekosistemi genişletmek amacıyla 3.000’den fazla mühendise yatırım yapıyor. Ayrıca dünya çapında geliştiricilerin operasyonlarına destek olarak yenilikçiliğe teşvik etmek için destekte bulunuyor ve fon sağlıyor.

Üst Seviyede Güvenlik

Huawei AppGallery, yayınlanan uygulamaları doğrulamak için dört adımlı inceleme süreci ile güvenli uygulama doğrulaması yapıyor. Dahili olarak yeni güvenlik ve koruma sistemi ile birlikte geliyor.

Uygulama marketine gönderilen tüm uygulamalar, kötü amaçlı yazılımları önlemek için katı bir doğrulama testinden geçer. Çocukları için güvenli bir ortam oluşturmak için ve yaş aralıklarına uygun olmayan uygulamaları filtrelemek için yaş derecelendirme sistemi mevcuttur.

AppGallery, kullanıcıların gizliliğini ve değerli verilerini korumak için en üst düzeyde doğrulama sağlıyor. Biyometrik veriler gibi kişisel olarak duyarlı olan bilgileri asla Huawei cihazların dışına çıkmayacak şekilde ve kullanıcıların kendi verileri üzerinden tam kontrol sağlayacakları şekilde özellik sunuyor.

EMUI, kullanıcıların uygulama kullanıcı izni üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlar. Daha da önemlisi, tüm kullanıcı verileri aynı zamanda anonimleştirilir ve her kullanıcının bölgesinde yerel olarak depolanır.

Huawei Kullanıcıları İçin Kaliteli Uygulamalar

Huawei, hem popüler küresel uygulamalar hem de kaliteli yerelleştirilmiş uygulamalar bölümleri de dahil olmak üzere, kullanıcıların dijital yaşam tarzının önemli bir parçası haline gelen en iyi uygulamaların seçimini artırmak için çalışıyor.

Huawei AppGallery, haber, sosyal medya, eğlence ve daha fazlasını içeren 18 kategoride uygulamaları bölümlere ayırıyor.

Bir kullanıcının bulamadığı bir uygulama varsa, tek yapmanız gereken istenen uygulama adını bir ‘İstek Listesine’ göndermektir. Bu uygulama uygulama marketinde kendine yer bulduğu zaman, ‘İstek Listesi’ aracılığıyla istek gönderen kullanıcı bilgilendirilir.

Huawei, kullanıcılarına doğru ve güncel haberler sunabilmek için İngiltere’nin en büyük medya şirketlerinden biri olan News UK ile işbirliği yaptı. Kullanıcılar, Huawei cihazlarındaki günlük makalelere, radyo şovlarına ve özel içeriklere erişebilecek.

News UK Baş Teknoloji Sorumlusu Christina Scott: “Bu, Huawei ile yapabileceğimiz çok iyi bir uzun vadeli ortaklık olduğunu düşünüyorum. Yapabileceğimiz çok daha fazla yenilik olduğunu hissediyorum ve bu cihazlarda inanılmaz müşteri deneyimlerini gerçekten ileriye taşıyoruz.” diyor.

Optimize Edilmiş Uygulamalar

Huawei AppGallery’den indirilen uygulamalar, Huawei cihazlarında çalışacak şekilde optimize edilmiştir. Ayrıca yüksek performans yeteneği sunar.

Bu optimizasyonun arkasındaki temel teknoloji, akıllı cihazlar için farklı cihazlardan yazılım ve donanım kaynaklarını bir araya getiren ve aralarında işbirlikçi, karşılıklı olarak güçlendirici etkileşimleri kolaylaştıran açık bir AI yetenek platformu olan Huawei HiAI.

Örneğin, WPS Office uygulaması, taranan belgeler ve fotoğraflar gibi görüntülerdeki metni tanımak için süper çözünürlüklü optik karakter tanıma sağlamak için HiAI akıllı tanıma özelliğini kullanır. Uygulama içi belgeler otomatik olarak algılanır ve düzeltilir, böylece üretkenlik büyük ölçüde artar.

Hızlı Uygulamalar (Quick Apps)

Quick Apps, bir tür kurulum gerektirmeyen uygulama barındıran bir uygulama ekosistemidir. İyi kullanıcı deneyimi, güçlü işlevler ve HTML5 sayfaları için otomatik güncellemeler sağlar ve çok az bellek alanı tüketir.

Yerel uygulamaların da kullanıcılara aynı deneyimi sunabilmesine rağmen Quick Apps, Android uygulamalarına kıyasla 1/5 kodla yazılıyor ve bundan dolayı çok daha az alan kullanmış oluyor. Kullanıcılar, 1GB yer kaplayan 20 yerel uygulama yerine 2.000’den fazla Quick Apps kullanabilir.

Kullanıcılar favori hızlı uygulamalarını ana ekrana ekleyebilirler ve böylece daha kolay erişim sağlayabilirler. Quick Apps 350 milyon adetten fazla Huawei telefonda kullanılmaktadır. Şu anda 1.700’den fazla Quick Apps Huawei’nin AppGallery uygulama mağazasında kendine yer bulmuş durumda.

5G gibi yeni bir teknolojiye ayak uydurmak için Quick Apps yavaş yavaş daha fazla ülkeye yayılacak ve Çin pazarının olgun Quick Apps standartları ve IDE geliştirme araçları küresel geliştiricilerin erişimine açılacak.

Huawei’ye göre, dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler, kullanıcılara ortak kullanım ve kurulum gerektirmeyen deneyim sunmak için hızlı uygulama yayınlayabilir.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like