Birkaç ay önce Huawei, yeni nesil amiral gemisi Mate 30 serisini piyasaya sürdü. ABD’nin Çinli teknoloji devine uyguladığı yasaklar nedeniyle bu akıllı telefon serisinde Google uygulamaları ve hizmetleri yer almıyor. Böylece Google uygulamalarını kullanamayan ilk Huawei telefon serisi bu cihazlar olmuş oldu. Ancak özellikle Google Play Store olmadığı için bazı kullanıcılar bu durumdan rahatsız olmuş durumda.

Uygulanan yasaklara ve bu tarz sorunlara rağmen kullanıcılar bir şekilde Mate 30 serisi için Google uygulamalarını ve hizmetlerini yüklemeyi sağlayan geçici bir çözüm bulmuştu. Bu çözümü LZ Play adı verilen bir uygulama sayesinde yerine getirebiliyorlardı. Bir süre sonra bu uygulama güvenlik sorunlarıyla ilgili endişeler nedeniyle kaldırıldı ve böylece bu çözüm yolunun da önü kapanmış oldu.

Huawei Telefonlara Google Play Store Yüklemek İçin Kolay Bir Çözüm Yolu

Ancak teknoloji çağında çözümler bitmek bilmiyor. Google uygulama ve hizmetlerini Huawei ve Honor markalı akıllı telefonlara yüklemenin kolay bir yolu daha geçici çözüm olarak ortaya çıktı. Bu çözüm için kullanıcıların boyutu yaklaşık 147MB olan bir Chat Partner isimli uygulamayı indirmeleri gerekiyor.

Uygulamayı yükledikten sonra uygulamayı çalıştırıp, “Detect Device” seçeneğine, ardından “Repair Now” seçeneğine ve son olarak aygıt yöneticisi ekranda açıldıktan sonra “Activate” butonuna tıklamanız gerekiyor.

Bu işlemden sonra akıllı telefonun yeniden başlatılması, Gooogle Play Store’un hazır bir şekilde akıllı telefonda çalışması sağlanmalıdır. Tüm bunlar yapıldıktan sonra, çözüm için indirdiğiniz Chat Partner isimli uygulamayı cihazınızdan silebilirsiniz.

Bu çözümü denemek tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Lütfen bu işlemlerden önce cihazınızın yedeğini almayı unutmayınız. Bunun dışında işlemleri gerçekleştirirken dikkatli bir şekilde adımları ilerleyiniz.

Huawei markalı telefonlarda Google hizmetlerini ve uygulamalarını elde etmek için kullanılan bu çözümün resmi bir yol olmadığını unutmayın. Bu çözüm yolu ne Google tarafından ne de Huawei tarafından önerilen bir çözüm değildir. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var, bu çözüm yolunun ne kadar süre daha çalışmaya devam edeceği ve işe yarayacağı belirsizliğini koruyor.

Google, kısa süre önce Huawei kullanıcılarının Google hizmetlerini dışarıdan yüklememeleri konusunda uyarıda bulundu. Şirket yayınladığı blog yazısında şöyle yazdı: “Dışarıdan yüklenen Google uygulamaları güvenilir bir şekilde çalışmaz, çünkü bu hizmetlerin güvenliğin tehlikeye girebileceği onaylanmamış cihazlarda çalışmasına izin vermiyoruz. Google’ın uygulamalarını dışarıdan yüklerken, kullanıcı güvenliğini tehlikeye atabilecek şekillerde değiştirilmiş bir uygulama yükleme riski de yüksek.”

Bu arada Huawei, Google’ın mobil hizmetlerine alternatif ve karşılık olarak görülen Huawei Mobil Servisleri olarak adlandırılan hizmetini tanıttı. Bunun yanında şirket, Huawei AppGallery isimli uygulama mağazasındaki uygulamaların sayısını artırmak ve bu ekosistemi olabildiğince büyütmek için milyarlarca dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Bu haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like