Apple, bugün tüm uyumlu iPhone ve iPad modelleri için iOS 13.5 ve iPadOS 13.5 güncellemelerini yayınladı. Yeni güncelleme büyük bir yenilik getirmese de koronavirüs salgını konusunda bazı özelliklerde değişiklik yapıyor.

Güncellemenin odak noktası, dünya çapındaki hükümetlerin sağlık kuruşları için COVID-19 konusunda bazı avantajlar sunmasıdır. Yeni sürüm ile birlikte ülkelerin sağlık bakanlıkları, COVID-19 konusunda insanları takip edebilmek için Maruz Kalma Bildirimi API’sini daha rahat ve kolay bir şekilde kullanabilecekler.

Apple ve Google, Android ve iPhone modellerinde bu API’nin çarpraz platform olarak uyumlu çalışmasını sağlamak için beraber çalıştılar. Bu kişi takip etme API’si üçüncü taraf kullanıcıların kullanımına sunulmayacaktır. Yalnızca ülkeler tarafından yetkilendirilen sağlık kuruluşları tarafından kullanılabilir olacaktır.

Apple, daha önce bu takip API’sini detaylı bir şekilde açıkladı ve herhangi bir gizlilik riski oluşturmayacağının altını çizdi. Bu gizlilik korumasının ise rastgele oluşturulan API anahtarları kullanılarak yapıldığını belirtti. Şirket bunun dışında doğruluğunu artırmak amacıyla API’ye bir dizi güvenlik özelliği de entegre etti.

iOS 13.5 güncellemesi sadece kişi izleme API’sini sunmaktadır. Bu API’den yararlanan uygulamaları kullanıma sunmak ise ülkelerin yetkilendirdiği sağlık kuruşlarına kalmış durumda. Bu uygulamaların hayata geçirilmesi ne kadar erken olursa o kadar iyi sonuçlar verecektir.

iOS 13.5 ile gelen bir diğer özellik ise artık Face ID maske taktığınızı algılıyor ve buna göre uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. iPhone cihazınız yüzünüzü taramaya çalışırken Face ID yerine otomatik olarak şifre ekranına geçecektir. Yeni sürüm ile gelen bir başka özellik ise bölgenizde destekleniyorsa Tıbbi Kimlik ile acil çağrı yaptığınızda bilgileriniz otomatik olarak acil servis kurumu ile paylaşılabilmektedir.

iOS 13.5 ve iPadOS 13.5 Nasıl İndirilir?

iPhone ve iPad cihazınız bu güncellemeye uygun ise zaten kısa bir süre içinde bir sistem bildirimi size gönderilecektir. Ayrıca güncellemeyi manuel olarak Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip ederek de kontrol edebilirsiniz.

“iOS 13.5 ve iPadOS 13.5 Güncellemeleri Yayınlandı! Nasıl İndirilir?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like