Apple, bugün iOS işletim sisteminin yeni herkese açık beta sürümünü yayınladı. iOS 14.3 Public Beta 1 olarak yayınlanan bu güncelleme, Apple’ın mevcut iPhone modelleriyle piyasaya süreceği iOS 14.3 güncellemesinin ilk beta test sürümüdür. Bu yazımızda iOS ve iPadOS 14.3’ün ilk public beta sürümü ile gelen yeniliklere yakından bakacağız.

iOS 14.3 sürümünün ilk public beta güncellemesinde birçok hata düzeltmesi bulunuyor. Ancak Apple, sadece bu hata düzeltmeleri ve optimizasyonlar ile sınırlı kalmayıp, bazı arayüz ve uygulama yeniliklerini de mevcut cihazlara sunuyor.

iOS 14.3, Apple’ın iPhone 12 lansmanında duyurduğu ProRAW özelliğini iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max’e getiriyor. ProRAW, RAW formatında çekim yapmayı tercih edenlerin, hala RAW formatını kullanırken gürültü azaltma ve çok kareli pozlama ayarları gibi Apple görüntü ardışık düzen verilerinden yararlanmasını sağlar.

ProRAW özelliği, iOS 14.3 beta sürümünü yeni bir ‌‌iPhone 12 Pro‌‌ veya Pro Max’e yüklemiş olanlar için Ayarlar uygulamasının Kamera bölümünde etkinleştirilebilir. Etkinleştirildiğinde, kamera uygulamasının sağ üst tarafında, kapatmak veya açmak için dokunulabilen bir RAW geçiş vardır. ProRAW ile çekilen fotoğraflar yaklaşık 25MB boyutundadır.

İnsanlar arama yaparken ağaç diken arama motoru Ecosia artık Google, DuckDuckGo, Yahoo ve Bing’e alternatif olarak iPhone ve iPad’de varsayılan arama motoru olarak ayarlanabilir.

iOS 14.3, AirPods Studio’nun tasarımını ve Find My uygulamasında üçüncü taraf öğe izleyicileri ve Bluetooth aygıtlarını destekleyen kodla birlikte görünüşte ortaya çıkaran bir simge içerir. Apple, iOS 14’ün tanıtıldığı Haziran ayında bu özellikten bahsetti ve yakında ‌Find My‌ aracılığıyla izlenebilen üçüncü taraf cihazları göreceğiz.

iOS 14.3 ayrıca Sağlık uygulamasında hamilelik verilerini, belirli ülkelerde kurulum sırasında üçüncü taraf uygulama önerilerini, kamera uygulamasıyla Uygulama Klipleri QR kodlarını taramak için desteği, HomeKit ürünlerini Ev uygulamasıyla güncelleme seçeneğini ve daha fazlasını içerir.

iOS 14.3 Public Beta 1 Güncellemesi Nasıl İndirilir?

iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarınızda iOS veya iPadOS beta güncellemesini kurmak oldukça kolay. Bu işlem için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyin. Ardından sayfanın altındaki “İndir ve Yükle” seçeneğine dokunun. İsterseniz güncellemeyi cihazınızı bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor. Yeni iOS 14.3 Public Beta 1 test sürümünü cihazınıza kurabilmek için bir “Beta Tester” profili yüklemeniz gerekiyor. Bu işlemi, Apple’ın Beta Software Program web sitesi üzerinden gerçekleştirebilir ve kablosuz ağ üzerinden indirebilirsiniz.

“iOS 14.3 Public Beta 1 Sürümü Yayınlandı! Nasıl İndirilir?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like