iOS 14 sızıntısı, son birkaç hafta içinde Apple’ın bir sonraki büyük mobil işletim yazılımı güncellemesi hakkında çok fazla sırların ortaya çıkmasına yardımcı oldu. Bu nedenle bu yılın WWDC’sinin (ilk kez sadece çevrimiçi olacak koronavirüs pandemisi yüzünden) artık bir aydan biraz daha uzak. En son sızıntı, eski TechCrunch muhabiri tarafından çevrilen VC Josh Constine’den, yeni bir QR kodunu okuyabilecek gibi görünen iOS 14’te Gobi adlı olası bir artırılmış gerçeklik uygulamasını taklit ettiği Hareketli Ürün bülteniyle geliyor. Apple Watch web sitesi gibi şeylerin yanı sıra bir Starbucks Kartı ve iTunes içindeki filmler için bir kayıt sayfası açabilecek.

Constine, “Apple, Gobi adlı yeni bir artırılmış gerçeklik uygulaması ve Find My uygulamasında yeni AR özellikleriyle kamerayı bir yardımcı program olarak kucaklıyor” diyor. “Bir kaynak bana bu yılın sonunda beklenen iOS 14’ten sızan dosyalar dökümü sağladı. Apple markalı QR kodlarını renkli yeni formatla, Gobi’nin Starbucks ortaklığının önizlemesiyle ve Find My’de sizi kayıp cihazınızın yönüne yönlendirmek için sesli ve dokunsal geri bildirimleri nasıl kullanacaklarını ortaya koyuyorlar. ”

İşte eski QR kod biçimi ile ilgili konuştuklarına dair bir misal. Çoğunlukla eski nokta matris biçiminden uzaklaşıyor gibi görünüyor:

Constine’e göre, iOS 14 kodu da bu yeni AR uygulamasında yaşayabilecek bir karşılaştırma alışveriş özelliğine işaret ediyor. Aynı zamanda Starbucks indirimleri gibi şeylere işaret edebiliyor.

Bu arada, bu yeni sızıntıda birkaç iOS 14 sırrı daha keşfedildi. Kullanıcıların kayıp cihazları bulmasına yardımcı olmak için “Sesleri Bul” uygulamasıyla ilişkili olarak yeni seslerin ve dokunsal geri bildirimin kullanılacağını öğrendik. Constine “Doğru yöne baktığınız zaman cesaret verici sesler duyacaksınız. Böylece kayıp gadget’ınız ‘Önde’, ‘Yakında’ olduğunuzda bildirecek” diyor.

iPhone ve iPad’e gelen diğer eğlenceli özellikler arasında, iOS Ana ekranındaki dinamik bir duvar kağıdının görünümünü düz, karanlık, bulanık veya standart bir varyanta dönüştürerek değiştirebilmenizi sağlayan yeni “Ana Ekran Görünümü” seçeneği de bulunmaktadır.

iOS 14 ile ilgili diğer haberimize ve listemize buradan bakabilirsiniz. Kıymetli yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like