Correllium geliştiricileri iPhone cihazlarda Android işletim sistemini çalıştırmayı başardılar. Project Sandcastle olarak adlandırılan proje kapsamında, Android’i çalıştırmayı mümkün kılmak için popüler checkra1n Jailbreak‘i kullanıyorlar.

Projenin resmi web sitesindeki açıklama şöyle: “iPhone, kullanıcıların sanal alanlar içerisinde çalışmasını kısıtlıyor. Bir iPhone modeli satın aldığınız zaman sadece iPhone donanımına sahip olursunuz. iPhone için Android ise kullanıcılara bu donanım üzerinde farklı bir işletim sistemi çalıştırma özgürlüğü tanıyor.”

Heyecan verici bir olay ancak şunu belirtmekte fayda var bu yöntem sadece sınırlı iPhone modeli için düzgün bir şekilde çalışıyor. iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPod Touch modellerinde düzgün bir şekilde Android işletim sistemi kullanılaibliyor. Bu proje checkra1n jailbreak’e dayandığından dolayı yeni bir jailbreak tekniği geliştirilmediği sürece iPhone X ve daha yeni cihazlarda bu projenin uyumlu olma şansı maalesef yok.

Projeyi geliştiren şirketin adı belki tanıdık gelmiş olabilir. Correllium isimli şirket David Wang ve Chris Wade tarafında kuruldu. Bu şirket iPhone taklitçisi olarak biliniyor. Şirketteki geliştiricilerin yeni modellere geliştirdikleri Android’den tam on yıl önce Android’i iPhone’a taşımayı başardıklarını da belirtmek gerekir.

Projenin tamamlanması yaklaşık bir yıl kadar sürmüş, Corellium bu beta sürümünü ise bir aydan kısa bir süre içerisinde hazırlamayı başarmış. Projenin şu anki mevcut durumuna aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Bu proje ilginizi çektiyse kaynak kodlarına GitHub üzerinden ulaşabilirsiniz ya da buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Kurulum yapmadan önce şunu unutmayın bu proje hala geliştirilme aşamasındadır ve henüz stabil bir şekilde çalışmamaktadır. Kurulum sırasında herhangi bir hata ile karşılaşmanız tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Bu haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle payalaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like