PQmail projesi, kuantum devrinde e-postayı güvende tutmayı amaçlıyor

Güvenli e-posta sağlayıcı Tutanota, Hannover’in Leibniz Üniversitesi L3S Araştırma Enstitüsü ile birlikte, serbestçe kullanılabilen bir e-posta uygulamasında kuantum bilgisayar dirençli şifreleme uygulamayı amaçlayan PQmail adlı yeni bir araştırma projesi üzerinde birlikte çalıştığını açıkladı.

Bunun nedeni, bu bilgisayarlar yaygın olarak kullanılabilir hale geldiğinde, şu anda şifrelenmiş tüm e-postalar kuantum teknolojisi kullanılarak çözülebilecek olmasıdır. Siber suçlular şu anda büyük bu bilgisayarlar kullanılabilir hale geldiğinde şifreleri çözmek için bilgileri saklıyor.

Tutanota’nın geliştiricisi ve kurucu ortağı Matthias Pfau, gelecekte e-postaların güvenliğini sağlamak için kuantumla güvenli şifrelemenin uygulanmasının neden gerekli olduğunu açıkladı:

“Şimdiye kadar, güvenli şifreleme kullanan çok az uygulama var ve henüz e-postalar için uygulama yok. Özellikle e-postalar profesyonel, gizli iletişim için çok önemli olduğu için, burada mümkün olan en kısa sürede güvenli bir çözüm bulmamız çok önemlidir. Giderek daha fazla iş e-postası uçtan uca şifrelenir. Bu gizli iletişim gelecekte gizli kalmalıdır. “

Kuantum Devri ve PQmail Projesi

PQmail projesi, AB fonları ve Profesör Sascha Fahl ve USEC’teki ekibi ile Tutanota’nın güvenli şifrelemesini halka açık bir güvenli e-postanın kullanılabilir bir prototipi haline getirmek için şirketin e-posta istemcisine entegre etmeyi planlıyor.

Tamamlandığında, e-postalar gelecekte kuantum bilgisayarlar tarafından şifresi çözülmeyecek şekilde şifrelenebilir. Bu önemlidir çünkü e-posta üzerinden gizli iletişimin gelecekte üçüncü taraflarca okunamayacağı anlamına gelir.

PQmail projesi şu anda Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) tarafından standardizasyon için test edilen çeşitli kuantum sonrası algoritmaları değerlendirmeyi planlamaktadır. Daha sonra Tutanota’ya entegre edilebilecek Mükemmel İletme Gizliliğini destekleyen karma bir iletişim protokolü tasarlayacak. Hibrit iletişim protokolünün güvenlik incelemeleri, Tutanota’ya kuantum bilgisayar dirençli şifreleme eklenmeden önce gerçekleşecektir.

Tutanota’da güvenli şifreleme uygulanır uygulanmaz, işletmeler ve tüketiciler ek e-posta güvenliği için ücretsiz olarak kullanabilirler.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like