Koronavirüs salgını nedeniyle birçok kişi evden çalışmak zorunda kaldı. Haliyle video konferans uygulamalarına olan talep de artmış oldu. Ancak birçok kişi 720p webcame sahip dizüstü bilgisayar kullandığı için video görüşmesinde kaliteli bir görüntü sunamıyor. Mac kullanıcıları da bu dertten muzdarip oluyordu ancak artık bunun bir çözümü var.

Canon, bu sorunlara çözüm olarak Nisan ayının sonlarında Windows kullanıcıları için görüntülü görüşmelerde DSLR kamerayı webcam olarak kullanabilecekleri bir yazılım desteği sundu. Bu destek ile birlikte Canon EIS, Mirrorless veya Powershot kameraların webcam olarak kullanılmasına olanak tanındı. Şirket bu desteğini şimdi ise Mac yani macOS kullanıcılarına da sunmuş oldu.

Apple’ın MacBook ve iMac modellerin çoğu sadece 720p FaceTime kameralara sahiptir. Ancak Canon tarafından sunulan bu yeni yazılım desteği ile artık daha kaliteli kameraları cihazlarında kullanabilecekler. Canon’un “EOS Webcam Utility Beta” isimli uygulaması artık Mac kullanıcılarını kalitesiz ve grenli video görüşmelerinden uzaklaştırıyor.

Mac Kullanıcıları İçin Canon DSLR Kamerayı Web Kamerasına Dönüştürme:

  • İlk olarak, Canon’un resmi sayfasından EOS Webcam Utility Beta‘yı indirin.
  • Yazılımın kurulumundan sonra iMac veya MacBook’unuzu yeniden başlatın.
  • Şimdi, uyumlu Canon fotoğraf makinenizi açın ve “film” moduna ayarlayın.
  • Pozlamayı tercihinize göre ayarlayın.
  • Ardından USB kablosunu kameranıza ve Mac’inize bağlayın.
  • “EOS Yardımcı Programı” otomatik olarak açılırsa programı kapatın.
  • Şimdi Skype veya Zoom’un web sürümlerine giriş yapın ve kamerayı “EOS Webcam Utility Beta” olarak ayarlayın.

Canon tarafından sunulan bu yazılım henüz beta aşamasında olduğu için Safari ve FaceTime desteği şimdilik mevcut değildir. Bunun dışında Mac plat formundaki uygulamalar için henüz destek sunulmadığı için Skype ve Zoom gibi video konferans uygulamalarının web sürümlerini kullanmanız tavsiye edilir.

Web sürümlerini kullanacağınız bu servisleri ise Safari dışında bir internet tarayıcı kullanarak kullanmalısınız. Tavisye edilen internet tarayıcısı genellikle Google Chrome’dur. Ayrıca bu yazılım şu anda sadece ABD kullanıcıları için mevcut durumda. Canon kamera ve yazılımın nasıl kurulacağına dair videoya ise buradaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

“Mac Kullanıcıları Artık DSLR Kameralarını Webcam Olarak Kullanabiliyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like