Xiaomi, bugün düzenlediği etkinlik ile birlikte Mi 10 Youth 5G modelini tanıttı. Bu modelle birlikte özelleştirilmiş arayüzünün yeni sürümü olan MIUI 12 güncellemesi de resmen duyurdu. Yeni arayüz sürümü ile yeni özellikler ve bazı tasarım revizyonları geliyor. MIUI 12 arayüzü, kullanıcı dostu rafine tasarım, gelişmiş gizlilik, sağlık ve fitness özellikleri, karanlık mod iyileştirmeleri ve çok daha fazlasını sunuyor.

Bu yazımızda Xiaomi’nin yeni arayüz sürümü ile kullanıcılara sunduğu yeni özellikleri farklı başlıklar altında sizlere sunacağız. İşte MIUI 12 ile gelen tüm yeni özelliklerim listesi!

MIUI 12 İle Gelen Yeni Özellikler

  • Önemli Kullanıcı Arayüzü Değişiklikleri

Xiaomi, özelleştirilmiş kullanıcı arayüzünü her geçen gün daha iyi deneyim sunabilmek için geliştirmeye devam ediyor. MIUI 12’nin minimal ve temiz bir kullanıcı deneyimi sunduğunu söyleyebiliriz. Yeni güncelleme ile birlikte ayarlarda bulunan veriler artık daha görsel bir şekilde sunuluyor ve böylece ayarlar arayüzü daha anlaşılabilir oluyor.

Xiaomi, arayüzdeki animasyonlar üzerinde de iyileştirmeler yaptı. Yavaş ve kasıyormuş gibi görünen arayüz animasyonları geliştirildi. Uygulamayı kapatırken arka tarafta gözüken bulanıklık efekti artık Android arayüzü ile birlikte daha da entegre edilmiş bir şekilde çalışıyor.

  • Karanlık Mod 2.0

Şirket, MIUI 11 sürümü ile karanlık mod özelliğini sistem genelinde uygulayarak piyasaya sürmüştü. Bugün ise bu özelliğin daha gelişmiş versiyonu olan Karanlık Mod 2.0’ı kullanıcıların kullanımına sunmuş durumda.

Xiaomi, karanlık mod özelliğini kullanıcıların istekleri doğrultusunda okunabilirliği artırmak ve göz yorgunluğunu azaltmak için yayınladı. Yeni versiyon ile artık kontrast ayarlamaları daha iyi şekilde uygulanacak. 2.0 ile birlikte karanlık modda bulunan metinler daha keskin bir şekilde görünecek. Bunun yanında özelliği aktif ettiğiniz zaman duvar kağıdınızın renk sıcaklığını dinamik olarak ayarlayacak “Duvar Kağıdı Karartma” özelliği de geliyor.

  • Küresel Hareketli Pencere

Xiaomi, MIUI 12 ile birlikte yeni hareketli pencere özelliği tanıttı. Bu özellik zaten önceki arayüz sürümlerinde de vardı ancak şimdi çok daha gelişmiş. Artık kapasitesi artmış durumda ve akıllı telefonunuzdaki her uygulama için kullanılabiliyor. Bu pencereyi ekranda istediğiniz yere sürükleyebiliyorsunuz.

Bunun yanında yeni işlev sayesinde bir oyun içindeyken bildirim geldiği zaman bu bildirimi sağ üst köşeye sürükleyip oradan bakmaya devam ederken oyununuzu oynamaya da devam edebiliyorsunuz.

  • Mi Health Uygulaması

MIUI 12 ile birlikte gelen Mi Health uygulaması ilk olarak geçen yıl yayınlanan bir MIUI geliştirici beta ROM’unda ortaya çıkmıştı. Şimdi ise yeni arayüz sürümü ile birlikte resmen kullanıma sunuldu. Bu sağlık uygulaması, kullanıcıların adımlarını, uykularını, egzersizlerini ve çok daha fazlasını takip etme olanağı tanıyor.

Mi Health, size yerleşik olarak bazı hatırlatma bildirimleri gönderecek. Kadın kullanıcılar için adet döngüsünü takip edebilecekleri bir özellik de bu uygulama ile sunuluyor.

  • Gizlilik Geliştirmeleri

Xiaomi, MIUI 12’de gizliliği artırmak için üç aşamalı bir güvenlik sistemini kullanıma sunuyor. Bu üç aşamalı sistem akıllı telefonunuzdaki tüm uygulamaların davranışlarını takip eder size gizlilik ihlali veya izinleri kötüye kullanım gibi durumlarda bildirim gönderir. Ayrıca kontrolü elinize almanız için ipuçları ve bazı öneriler sunar.

Bu yeni sistem genel olarak Android 10 ile birlikte sunulan gizlilik geliştirmelerine dayanıyor. Şu anda Android 10’da bir uygulama kamera veya konum erişimi istediği zaman tek seferlik izin veya hiç vermemeyi seçebiliyorsunuz. MIUI 12 ile birlikte bu özellik biraz daha değişiyor. Eğer uygulama bu izni ne için istediğini belirtmez ise “her zaman izin ver” seçeneği çıkmıyor.

  • Geliştirilmiş Ekran Hareketleri + Hızlı Ayarlar

MIUI 12 ile birlikte tam ekran hareketleri de gelişiyor. Tam ekran animasyonları yeni arayüz ile daha da iyileştirilmiş durumda. Ayrıca ekranın alt bölümünde bir de çubuk eklendi. Ana ekrana dönmek için yukarı kaydırabilirsiniz, son uygulamalar ekranını görmek için yukarı kaydırıp ortada bekletebilirsiniz ve uygulamalar arasında geçiş yapmak için sola veya sağa kaydırabilirsiniz.

Yeni veri görselleştirme özelliği, hızlı ayarlar panelinde de kendini gösteriyor. Artık mobil veri, Wi-Fi ve diğer ayarlar için daha büyük ve etkileşimli dikdörtgen simgeler göreceksiniz.

MIUI 12 ile Gelen Diğer Yeni Özellikler

MIUI 12 ile birlikte dinamik bir hava durumu uygulaması ve yazı tipi ayarlamaları da sunuluyor. Güneş sisteminden ilham alan canlı duvar kağıtları geliyor. Bunlara ek olarak birçok konuda birçok optimizasyon da arayüzü hızlandırmak üzere sunuluyor.

Şu an itibariyle MIUI 12 kapalı beta sürümü yayınlandı. Yeni güncellemenin test sürümü denemek için kaydolan kullanıcılar bugün bir OTA güncelleme bildirimi görecek. Kararlı MIUI 12 güncellemeleri Haziran ayı itibariyle dağıtılmaya başlanacak. Güncellemeyi alacak Xiaomi ve Redmi modellerinin listesine ise buradaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like