Qualcomm, geçtiğimiz Aralık ayında Hawaii’de yapılan Snapdragon Tech Summit 2019 etkinliğinde amiral gemisi cihazlarda kullanılacak olan Snapdragon 865 yonga setini duyurmuştu. Şirket son zamanlarda Snapdragon 865 yonga setinden gücünü alan prototip telefonu ile kayıt altına aldığı ilk 8K videoyu paylaştı. Bu video gerçekten muazzam görünüyor. Tabii bu videoyu izlemek için de gerçekten güçlü bir cihaz ve yüksek çözünürlüklü bir ekrana ihtiyacınız var.

Qualcomm, “Snapdragon 865 özellikli akıllı telefonlar profesyonel görüntü kalitesini yakalayabilir. Bu işlemci 8K video çekimi de dahil olmak üzere heyecan verici yeni kamera özellikleri sunacak. 8K videoda, kare başına 33MB yüklenir. Bu nedenle büyük, keskin ve YouTube’daki tüm ihtişamıyla paylaşılabilir.” diyor.

Bu video Sony’nin IMX586 48MP sensörü kullanılarak çekildi. Qualcomm, yeni yonga setini henüz duyurmadan önce bu videoyu zaten çekmişti. Videonun içeriğindeki doğal manzaralar gerçekten harika. Bu manzaralar arasında Büyük Kanyon ve Antilop Kanyonu da bulunuyor.

Qualcomm, Snapdragon 865’te bulunan yeni Spectra 480 Görüntü Sinyali İşlemcisi (ISP) saniyede 2 gigapiksel veri işleme gücüne sahip olduğunu belirtiyor. Bu işlemci 200MP’ye kadar fotoğraf çekimini destekliyor ve sınırsız HD 960fps ağır çekim video kaydı, 8K video kaydı, 4K HDR video kaydı ve daha pek çok özellik sunuyor.

2020 yılı itibariyle bu işlemciyi kullanan birçok akıllı telefon elbette olacaktır. Bununla birlikte 8K video kaydı yapabilen telefonlara da tanıklık etmiş olacağız. Eğer bu telefonlardan birine sahip olsaydınız 8K video çekimini mi tercih ederdiniz yoksa depolamadan tasarruf etmek için 1080p ya da 4K çözünürlüğünde mi çekim yapardınız? Yorumlarda bize bildirmeyi unutmayınız.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like