Sony, görüntü işlemede yeni teknolojiler sunan ve bu endüstrinin önde gelen görüntü sensörü üreticilerinden biridir. Huawei ve Xiaomi gibi birçok büyük akıllı telefon üreticisi de yeni modellerinde Sony’nin IMX sensörlerini kullanmaktadır. Şimdi ise Sony, yeni görüntü sensörünü yapay zeka çipi ile birlikte geliştirmiş durumda.

Sony’nin “Akıllı Görüş Sensörü” ismini verdiği bu eşsiz sensör, aslında geleneksel bir CMOS görüntü sensörü ve AI çipinin birbirine entegre edilmiş bir versiyonudur. Bu yeni sensör ile birlikte görüntü işleme büyük ölçüde artabileceğinden dolayı mobil fotoğrafçılık konusunda kat ve kat gelişmiş özellikler karşımıza çıkabilir.

Şu an halihazırda mevcut olan görüntü işleme sensörleri, yakalanan görüntülerin verilerini analiz etmek için buluta yükler. Buluttaki yapay zeka ise çeşitli görevleri gerçekleştirir ve gerekli verileri çıkararak daha sonraki işlemler için işlemciye geri gönderir.

Sony’nin yeni akıllı sensörü ise bu görevi tamamen tek başına gerçekleştirebiliyor. Yani görüntü işleme için farklı bir kaynağa ihtiyaç duymayacaksınız. Ek yapay zeka sensörü sayesinde standart çiplerde olmayan bu görüntü işleme elemanları bu sorunu kolayca çözebiliyor.

Sony tarafından yayınlanan videoya göre, bu sensör sadece ışığı değil de aynı zamanda o ışıktan gerekli bilgileri de yakalıyor. Örneğin, görüntüdeki çeşitli nesneleri algılarken aynı zamanda bu nesneden sadece gerekli olan verileri çekiyor. Bu sayede hem daha az güç harcamış oluyor hem de daha az veri tüketerek görüntü işleme sürecini büyük ölçüde hızlandırıyor.

Bunun gibi akıllı sensörler sadece gerekli bilgiler kullandıkları için ileride sadece akıllı telefonlarda değil de akıllı otomobiller, akıllı hoparlörler ve akıllı mağazalar gibi yerlerde de çeşitli kamera donanımlarına entegre bir şekilde sunulabilirler. Sony tarafından paylaşılan bu çip henüz bir prototiptir ve yalnızca test amacıyla sipariş edilebilmektedir. Şirketin bu sensörü çok yakında cihazlarda sunacağı da belirtiliyor.

“Sony, Yeni Kamera Sensörünün Üzerine Yapay Zeka Çipi Yerleştirdi!” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like