Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan bir rapor, 2021 yılının ikinci yarısında Çinli markalar olan OPPO, Vivo ve Xiaomi tarafından toplamda dört adet katlanabilir akıllı telefon modeli tanıtılacağını ortaya koydu. Bu üç marka da daha önce herhangi bir katlanabilir telefon tanıtmadı ve ilk defa bu türde bir cihaz tanıtacaklar. Bu markalar son birkaç ayda çeşitli tasarımların patentini aldı. Şimdi de Vivo tarafından kalemli ve katlanabilir ekranlı bir akıllı telefon tasarımı patenti alındı.

LetsGoDigital’e göre Vivo, Şubat 2020’de WIPO’ya (Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi) bir tasarım patenti başvurusunda bulundu. ‘Ekran paneli ve mobil terminal’ başlıklı bu patent Ekim 2020’de onaylandı ve yayınlandı. Aynı zamanda bu tasarım patentinde yer alan bir cihazın nasıl bir görünüme sahip olacağına dair bir render görüntüsü de paylaşıldı.

Paylaşılan patent detaylarına ve tasarım ayrıntılarına göre bu tasarım, içe doğru katlanan bir ekrana sahip akıllı telefonu sergilemektedir. Diğer bir deyişle, Samsung Galaxy Fold ve Galaxy Z Fold2 ile benzer bir tasarım çizgisine sahiptir. Ancak bu iki modelden farklı olarak Vivo’nun akıllı telefonunda bir kalem bölümü ve benzersiz bir menteşe tasarımı bulunmaktadır.

Bu kalem bölümü, ekranın katlanma noktasındaki boşluktan başka bir şey değildir. Bu nedenle dahil olan kalem, cihaz kadar uzundur ve ekranda çizilmeleri önlemek için yumuşak kauçuk malzemeden yapılmış bir uca sahiptir. Ayrıca manyetik olarak bağlı kaldığı için içeriye konulduğunda bu bölümden düşmez. Ayrıca kalem ucunun hasarlı kısmı da daha sonrasında değiştirilebilir.

Yukarıda belirtilen detayların dışında patent bu tasarım hakkında pek bir şey söylemiyor çünkü konu sadece katlanabilir panel ve kalemle ilgili. Bununla birlikte, Vivo bu tasarımın bir kısmını yaklaşmakta olan katlanabilir telefonlarından birinde kullanabilir. Ancak şirket tarafından resmi bir açıklama yapılama kadar beklemekten başka bir çaremiz yok.

“Vivo, Kalemli ve Katlanabilir Ekranlı Akıllı Telefon Patenti Aldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like