Şirketler tasarımdan teknolojiye birçok konuda çeşitli şeylerin patentini alıyorlar. Xiaomi bu konuda oldukça aktif bir şekilde ilerliyor. Son zamanlarda şirket, tuhaf bir katlanabilir kameralı mekanizmaya sahip bir akıllı telefon tasarımının patentini aldı.

Şirketler, akıllı telefonlarda ön tarafın tamamen ekran olarak kullanılması için çok değişik fikirler geliştiriyorlar. Şimdiye kadar çentikli, delikli, pop-up, flip-up ve kaydırmalı gibi birçok kamera çözümü gördük. Yarının akıllı telefon tasarım anlayışında nasıl ürünler karşımıza çıkar bu konuda emin değiliz. Neyse ki Xiaomi’nin esnek bir ekran içeren bu garip katlanabilir kameralı mekanizmaya sahip akıllı telefon patenti ile geleceğin ürünlerini az da olsa hayal edebiliyoruz.

Galerideki görsellerden de görebileceğiniz gibi, ASUS 6Z ve Galaxy A80’den farklı olarak Xiaomi’nin flip kamera adını verdiği bu tasarımı esnek bir ekran içerecek. Bahsettiğimiz bu modellerde kamera modülü mekanik parçaların yardımıyla yukarı aşağı hareket ediyordu. Xiaomi’nin tasarımında ise kameralar ekrandaki deliklerin içine gömülü bir şekilde geliyor ve ekranın kendisi katlanabilir halde karşımıza çıkıyor.

Ekranın üst kısmı arka tarafa doğru katlandığında Mi Mix Alpha modelindeki gibi kamera vizörü, bildirim paneli veya konsept özellikler için kullanılabilir. Ekranın kamera kısmı ön tarafa doğru çevrildiğinde telefonun arka tarafı tamamen boş kalıyor. Bununla birlikte, patent görsellerinden gördüğümüz kadarıyla sağ tarafta ses ve güç tuşları, sol tarafta ise AI asistanı için ayrılmış bir buton ortaya çıkıyor. Cihazın alt kısmında ise USB Type-C bağlantı noktası ve hoparlör ızgaraları yer alıyor. Telefonun yanında veya yan tarafında bir parmak izi tarayıcısı olmadığı için ekranın altına yerleştirilmiş bir sensör olduğunu öngörebiliriz.

Xiaomi’nin bu patenti herhangi bir ticari ürün olarak piyasaya süreceğini garanti edemeyiz. Bunun nedeni birçok şirketin daha önce aldığı tasarım patentini bitmiş bir ürün olarak karşımıza sunmamasıdır. Xiaomi’nin patentini aldığı katlanabilir kameralı akıllı telefon hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like