Şu anda yeni bir Android telefon için alışveriş yapan herkes kesinlikle kameraya, ekran boyutuna, tasarımına ve fiyatına bakıyor, ancak başka bir önemli özellik daha fazla dikkat gerektiriyor: depolama.

Uzay kaygılarının dinozorun yolunda gittiğini ve 16GB’lik katmanlarla birlikte olduğunu düşünebilirsiniz. Telefonunuzun ayarlarının incelenmesi muhtemelen farklı bir hikaye anlatacaktır.

İlk olarak birkaç uygulamayı silmem gerektiğinde Pixel 4’ümde fark ettim çünkü Play Store güncellemeleri için yeterli alanım yoktu. Depolama sekmesini kontrol ettim: 2.7 GB fotoğraf, 1.4 GB müzik, 6.6 GB oyun, 170 uygulama için 25 GB ve çeşitli dosyalar için yarım GB.

Sonunda sorunu buldum: sistem dosyaları için 25GB alan.

Hemen hemen her Android telefonda bir sorun olduğunu hemen anladım. Son birkaç Android güncellemesi boyunca, sistem depolama alanı daha fazla yer kapladı. 64 GB depolama alanına sahip bir Android 10 telefonunuz varsa, bu Android telefonlardaki sistem dosyaları tarafından emilen alana bakın ve matematik yapın:

  • LG V60: 28 GB
  • OnePlus 7T: 27 GB
  • Pixel 4 XL: 25 GB
  • Galaxy S20 Ultra: 20.4GB
  • OnePlus 8 Pro: 20 GB
  • Galaxy S10: 19GB
  • Pixel 3a: 15 GB

Bazı açılardan, bu sistem dosyaları bir Windows 10’un gerektirdiğinden daha fazla alan kullanıyorlar. 64GB’lık bir telefonda, sistem dosyaları ayrılan alanınızın yüzde 30’unu yiyebilir. Biraz bloatware, birkaç oyun, en sevdiğiniz uygulamalar ve bir 4K film ekleyin ve telefonunuzun tutabileceği sınırlara ulaşıyorsunuz. Önbelleği temizleyin ve istediğiniz alanı yeniden başlatın, bu alan geri gelmiyor.

Depolama İçin Çalışacak

En azından Google’ın kendi telefonunun Android topluluğunun geri kalanından daha iyi işleyeceğini düşünürsünüz, ancak yukarıda da görebileceğiniz gibi, Pixels en kötü suçlulardan bazıları. Telefonun depolama alanı arttıkça sistem alanı tahsisi de artmaktadır. Temel modelin tüm eşyalarımız için yeterli alan sağlayıp sağlamadığını bir kez daha sorguladığımız noktaya geldi.

Sorunun temel noktası donanım soyutlaması (Proje Tiz) ve A / B bölüm seçimi (Sorunsuz Güncellemeler) ile ilgili gibi görünüyor. Bunlar, önyükleme ve satıcı gibi önemli sistem bölümlerini bölümlere ayırarak telefonunuzun daha hızlı güncellenmesine yardımcı olan özelliklerdir. Bu şekilde telefonlar önemli güncellemeleri daha hızlı alabilir ve geldiklerinde hızlı bir şekilde yükleyip yeniden başlatabilir.

Bu özellikler daha fazla alan gerektirir. Telefonlar eskiden olduğu gibi depolama için vergilendirilmediğinden, Google onları desteklemek için bir demet yemeye aldırmaz. (Buradaki Samsung telefonları daha az miktarda sistem depolama alanı kullanıyor olabilir – Dikişsiz Güncellemeleri desteklemiyorlar. 20GB hala çok fazla alan olmasına rağmen.) Ancak, bazılarını temizlemenizi söyleyen bir mesaj aldığınızda güven verici değil Play Store’dan önce alanınız uygulamalarınızı güncelleyecektir.

Android Telefonlarda Sistem Aşırı Yüklenmesi

Gözlerinizi deviriyorsanız ve çok fazla Android telefonun 128GB depolama alanı ile geldiğini düşünüyorsanız, önemli değil, Pixel 4’ün hala mağazalarda satılan diğer birçok telefonun 64GB’dan başladığını düşünün. Ayrıca, bu ekstra alan boş kalmaması demek olurdu.

Örneğin, Samsung’un yeni düşük maliyetli A Serisi telefonlarının birçoğu 32GB depolama alanında başlıyor ve giriş seviyesi A01 sadece 16GB getiriyor. 16 GB, S20’nin 20 GB sistem dosyaları için yeterli alan olmadığından, Samsung’un bu sayıyı önemli ölçüde azaltması gerekecek. Soru şu: A01’deki One UI 2’nin çalışması için sadece yaklaşık 5GB alan gerekiyorsa, neden daha geniş Galaxy telefonlarda bu kadar çok kez gerekiyor? Tek bir uygulama yüklemeden önce depolama alanımızın yüzde 20 veya 30’unu kaybetme konusunda endişelenmemize gerek yok.

Telefonunuzun büyük sistem dosyalarını işleyebilmesi, olması gerektiği anlamına gelmez. Apple eleştirmenleri, iPhone’un 64GB başlangıç ​​katmanına ve genişletilebilir bir bellek yuvasının bulunmamasına işaret edebilir, ancak sistem dosyaları iPhone SE’de yalnızca 5,3 GB alan ve iPhone 11’de 6 GB alan kaplar. Galaxy S20, Google Pixel 4’ün kullandığı şeyin beşte birini kullanıyor. Güncellemeler iPhone 11’e Pixel 4’te olduğu gibi hızlı bir şekilde gelir ve yüklenir.

Apple, dahili depolama alanınızın küçük bir bölümünü kullanan modern bir işletim sistemi oluşturabilirse, Google‘ın da yapabilmesi gerekir. Ancak o gün gelene kadar, telefonunuzda yeterli alan olduğundan emin olun, hatta 128GB için biraz daha fazla harcama yapmak iyi olabilir.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like