Google, bugün dünyanın en popüler işletim sistemi olan Android’in yeni sürümünü yayınladı. Android 11 ile birlikte pek çok yenilik de bu güncellemeyi alacak cihazlara gönderilecek. “Yeni Android güncellemesini hangi akıllı telefon modelleri alacak, nasıl alacak ve hangi özellikleri ile birlikte gelecek?” gibi soruların hepsini bu yazımızda cevaplayacağız.

Öncelikle Google, uzun süredir üzerinden çalıştığı Android 11’in kararlı sürümünü 8 Eylül 2020 itibariyle yayınladı. Bu Android sürümü ile Google, iletişimi iyileştirme, bağlı cihazları ve medya kontrollerini yönetme, hangi uygulamayı ve ne kadar süre kullanacağını seçmek için gizlilik seçenekleri sunmanın yollarına odaklandı. Teknoloji devi, gizlilik konusunda da yeni sürümde önemli bir yol kat etti.

İşte Android 11 Sürümü İle Gelen Tüm Yeni Özellikler:

Kolay Görüşme: Birden çok mesajlaşma uygulaması arasında geçiş yapan bir kişiyseniz, Android 11 bu geçiş sürecini çok daha hızlı hale getirmek için yeni özellikler sunar. Mesajlaşma genelinde Android 11 görüşmeleriyle uygulamalar, bildirimler bölümünde özel bir alana taşınacak ve bu da görüşmelerinizi tek bir noktadan yönetmenizi kolaylaştıracak. Ayrıca, önemli bir mesajı asla kaçırmamak için hayatınızdaki kilit kişilerin konuşmalarına öncelik verebilirsiniz.

Baloncuklar: Yeni Baloncuklar, çoklu görevlerinizi çok daha hızlı hale getirir ve artık yaptığınız şeyle mesajlaşma uygulamanız arasında geçiş yapmak zorunda kalmadan önemli konuşmalarınıza yanıt verebilirsiniz.

Yerleşik Ekran Kaydedici: Son olarak, yerleşik kaydedici Android’de yerini aldı ve artık kullanıcılar ekrandaki içeriği yakalayıp paylaşabilir. Ekranı mikrofonunuzdan, cihazınızdan veya her ikisinden gelen sesle başka bir üçüncü taraf uygulamasıyla kaydedebilirsiniz.

Akıllı Cihazlar: Kullanıcılar artık tüm akıllı cihazlara tek bir yerden, sadece güç düğmesine uzun basarak erişebilirler. Tek bir dokunuşla diğer cihazları açabilir veya kapatabilirsiniz ve başka herhangi bir uygulamayı açmanıza gerek kalmaz.

Akıllı Medya Denetimleri: Medya denetimleri de Android 11’de yenidir ve her zamankinden daha kullanışlıdır. Artık kullanıcılar medyanızın oynadığı cihazı hızlı bir şekilde değiştirebilir, böylece müziğinizi kulaklıklarınızdan hoparlörünüze hiçbir ritmi kaçırmadan götürebilirsiniz.

Android Auto: Android 11, uyumlu araçlarla daha geniş bir Android Auto kullanılabilirliği sunar.

Tek Seferlik İzinler: Mikrofon, kamera ve konumlar dahil en hassas izninize tek kullanımlık erişim vermenize olanak tanır. Bir dahaki sefere, bir uygulamanın telefonunuzun depolama alanına erişmesi gerektiğinde, izninizi alması gerekir.

Google Play Sistem Güncelleme Modülü: Ek Google Play sistem güncelleme modülleri ile, uygulamalarınız güncellemesi gibi Google Play’den telefonunuza daha fazla etkinlik güvenliği ve gizlilik düzeltmesi gönderilebilir. Böylece, tam bir işletim sistemi güncellemesini beklemek zorunda kalmadan bu düzeltmeleri kullanılabilir olduklarında hemen alırsınız.

Android 11 Güncellemesini İlk Önce Alacak Modeller:

Android 11’i bu hafta itibariyle alacak modellerin listesi alt bölümde yer alıyor. Android 11 sürümünü ilk olarak aşağıdaki Google Pixel modelleri alacak. Bununla birlikte Xiaomi, OPPO ve Realme markalarının bazı modelleri de bu güncellemeyi birkaç gün içinde alacak. Güncellemeyi alacak tüm modeller ise ilerleyen zamanlarda markalar tarafından açıklanacaktır. İşte Android 11’i ilk önce alacak modellerin listesi:

 • Google Pixel 2
 • Google Pixel 2 XL
 • Google Pixel 3
 • Google Pixel 3 XL
 • Google Pixel 3A
 • Google Pixel 4
 • Google Pixel 4 XL
 • Google Pixel 4A
 • OnePlus 8
 • OnePlus 8 Pro (NA, EU, Hindistan)
 • Xiaomi Mi 10
 • Xiaomi Mi 10 Pro
 • OPPO Find X2
 • OPPO Find X2 Pro
 • Realme X50 Pro

Yeni Güncelleme Nasıl Denetlenir ve Nasıl İndirilir?

Android 11 güncellemesi bugün Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4, Pixel 4 XL ve Pixel 4a modelleri için yayınlanmaya başlıyor. OTA yoluyla gönderilen güncelleme cihazınızda henüz görünmediyse Ayarlar > Sistem > Sistem Güncellemesi yolunu izleyin ve “Güncellemeleri kontrol et” düğmesini tıklayın. Diğer markalarda da aynı şekilde ayarlardan sistem güncellemelerine girerek yeni sürümün gelip gelmediğini kontrol edebilir ve indirebilirsiniz.

“Android 11 Yayınlandı! Nasıl İndirilir ve Tüm Yeni Özellikler Nedir?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like