Şu anda piyasada aktif olarak satışa katlanabilir akıllı telefon sunmuş üç büyük marka bulunuyor. Bu markaları Samsung, Huawei ve Motorola olarak belirtebiliriz. Motorola, sadece kapaklı tasarıma sahip katlanabilir telefonlar yaparken Samsung ise katlanabilir ve aynı zamanda kapaklı tasarımlı katlanabilir telefonlar da sunuyor. Şimdi yeni bir iddia, Xiaomi‘nin 2021 yılında üç çeşit katlanabilir telefon tanıtacağını belirtiyor.

Ekran analisti Ross Young, bu ayın başlarında OPPO, Vivo ve Xiaomi gibi Çinli şirketlerin önümüzdeki sene toplamda dört adet katlanabilir akıllı telefon piyasaya süreceğini iddia etmişti. Ayrıca Google‘ın da 2021 yılında bu kategoride bir katlanabilir model sunacağını belirtmişti. Ross Young, paylaştığı yeni bir sosyal medya gönderisinde Xiaomi’nin üç çeşit katlanabilir telefon piyasaya süreceğini açıkladı.

Xiaomi’den Üç Çeşit Katlanabilir Telefon Geliyor

Young, piyasaya çıkacak bir sonraki katlanabilir telefonun Xiaomi’den olabileceğini iddia etti. Çinli üreticinin 2021 için farklı tasarımlara sahip 3 adet katlanabilir telefon planladığı bildirildi. Bu nedenle markanın katlanabilir telefonlarının dışa katlanabilir, içe katlanabilir ve kapaklı gibi farklı tasarımlara sahip olması beklenmektedir.

Ekran analisti, Xiaomi’nin katlanabilir telefonunun Huawei Mate X gibi olacağını sözlerine ekledi. Bununla birlikte Xiaomi’nin ilk katlanabilir akıllı telefon modeli Huawei’ninkine kıyasla daha büyük bir cihaz olarak gelebilir. Bahsettiğimiz bu üç farklı tasarımdaki katlanabilir telefonlardan dışa doğru katlanır yapıda olanı yaklaşık 8 inç gibi bir ekran boyutuna sahip olabilir.

Ekim ayında XDA Developers tarafından MIUI 12 Beta sürümünün kaynak kodlarında “Cetus” kod adlı bir katlanabilir akıllı telefona işaret edildiği iddia edilmişti. Daha sonrasında bu cihazın Snapdragon yonga setine ve 108MP kamera sensörüne sahip olacağı ortaya çıktı. “Cetus” kod adlı cihazın diğer detayları şu anda gizli tutuluyor. Ancak Xiaomi’nin önümüzdeki yıl piyasaya süreceği üç katlanabilir modelden biri olduğu açıkça belli oluyor.

Xiaomi, sonuna geldiğimiz 2020 yılında farklı tasarımlara sahip katlanabilir telefon modelleri için birden fazla patent başvurusunda bulundu. Umuyoruz ki alınan bu tasarım patentlerinden bazıları 2021 yılında nihai ürün olarak karşımıza çıkar ve değişik tasarımları deneyimleme fırsatına sahip oluruz. Xiaomi ve diğer markaların katlanabilir telefonlarına dair yeni bilgiler geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

“Xiaomi, 2021 Yılında Üç Çeşit Katlanabilir Telefon Tanıtacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like