Akıllı telefon dünyası ile ilgili çeşitli sektörel araştırmalar gerçekleştirilmeye devam ediyor. Bu araştırmalardan birine göre, her 10 Amerikalıdan birinin en son satın aldığı telefona 1000 dolardan fazla bir para harcadığı ortaya koyuldu. Bir araştırma şirketi cep telefonu devalüasyonuyla ilgili olarak bir değerlendirme yaptı. Android telefonlar iPhone’lara göre iki kat daha hızlı değer kaybediyor.

Akıllı telefonlar genel olarak uzun süre boyunca ilk piyasaya sürüldüğü değeri korumazlar. Ancak bazı akıllı telefonlar örneğin Apple markalı ürünler değerlerini diğerlerine göre daha uzun düre koruyorlar. BankMyCell şirketi tarafından sunulan bir rapor, bugün Android telefonların iPhone’lardan iki kat hızlı bir şekilde değerinin azaldığını belirtti. Hatta daha düşük kaliteli telefonların ise çok daha hızlı bir şekilde değer kaybettiğini ortaya koydu. Aslında, akıllı telefonların değerinin düşmesi pek de şaşırtıcı bir durum değil çünkü yıl boyunca her marka birçok sayıda yeni telefonun lansmanını gerçekleştiriyor. Yeni cihazların daha çok satabilmesi için eski modellerin fiyatında indirime gidiyorlar.

Apple’ın iPhone modelleri ilk yıl ortalama olarak değerinin %23’ünü kaybederken, iki yıl içinde toplam kayıp oranı ise %45‘dir. 700 dolardan daha yüksek bir fiyata sahip Android telefonlar, ilk yıl değerinin %45’ini kaybediyorlar. Yani bir iPhone’un iki yılda kaybettiği değeri bu telefonlar ortalama bir yılda kaybediyorlar.

Giriş Seviyesi Android Telefonlar Bir Yılda Değerinin Yarısını Kaybediyor

Cihazların 4 yıllık takibini içeren rapor, iPhone’ların değerini yıllık olarak %23 ile %33 arasında kaybederek sürekli bir düşüş içinde olduğunu gösteriyor. İki yıl içinde ortalama bir iPhone orijinal satış değerinin %45’ini kaybediyor. Android telefonlar ise iki yıl içinde orijinal satış değerinin ortalama %71’lik kısmını kaybediyor.

Giriş seviyesi Android telefonlarda ise durum çok daha farklı, çünkü bir yıl içinde değerlerinin yarısını kaybediyorlar. Açıklanan rapor, lansman fiyatı yaklaşık 350 dolar veya daha az olan düşük seviyeli Android cihazların sadece 12 ay içinde değerlerinin yarısını kaybettiğini ortaya koyuyor.

Rapor ayrıca, orta sınıf bir Android telefonun iki yıl içinde değerinin %79’unu kaybedeceğini, ilk yılda %48‘ini ve ikinci yıl ise bu değerin %44‘ünü kaybedeceğini gösteriyor. Bu değer kaybı oranlarına göre, 299 dolarlık bir Android telefon sadece üç yıl sonra 27 dolar seviyesine düşmüş oluyor.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like