Apple, yeni iPhone ve iPad gibi ürünlerini piyasaya sürmenin yanı sıra gelecekte karşımıza çıkabilecek ürünler üzerinde de çeşitli çalışmalar yürütüyor. Cupertino merkezli teknoloji devinin Apple Car isimli bir otomobil teknolojisi üzerinde çalıştığını biliyoruz. Şimdi ise yakın tarihli bir patent başvurusuna göre Apple, kendi kendini onarabilen bir katlanabilir ekrana sahip akıllı telefon modeli üzerinde çalışmalar yürütüyor.

ABD’li teknoloji devi, katlanabilir cihazlarda kullanılabilecek bir ekran için “kendi kendini tamir eden, iyileştiren bir malzeme” geliştiriyor. Patently Apple’a göre bu patent, 2020 yılının Ocak ayının başlarında dosyalanmış ve yakın zamanda ABD Patent Ofisi tarafından yayınlanmıştır. Bu patent, ekranında özel bir kendi kendini iyileştiren katmanla birlikte gelen katlanabilir bir Apple cihazını ortaya koymaktadır.

Bu katman, “bir ekran kapağı katmanındaki çöküntü, çizik veya diğer kusurların sayısını azaltmaya yardımcı olacak” ve ekranı kırışık ve çiziksiz tutacaktır. Ayrıca patent, bu malzemenin ekranda herhangi bir kusur tespit ettiğinde otomatik olarak tetiklenebileceğini veya ısı, elektrik ya da ışık gibi harici uyaranlar kullanılarak kullanıcı tarafından başlatılabileceğini belirtmektedir. Bu, LG G Flex’in kendi kendini iyileştiren arka kısmına benziyor.

Isı, kendi kendini iyileştirme süreci için bir uyarıcı olarak kullanıldığı zaman ekranın koruyucu üst katmanı, ekran kapak katmanında bir ısıtma katmanı oluşturan şeffaf iletkenler içerebilir. Isıtma tabakası, kendi kendini iyileştirmeyi uyarmak için ısı üretmek için kullanılabilir. Isıtma katmanı, önceden belirlenmiş bir programa göre veya elektronik cihaz şarj olurken kullanıcı girdisine yanıt olarak ısı üretmek için kullanılabilir.

Apple, yıllar içinde bazı patentler alarak çeşitli çılgın fikirler üretti. Ancak bu patentler alınarak geliştirilen teknolojileri büyük bir bölümü sadece geliştirme aşamasında kalıyor ve son tüketiciye ulaşan bir ürün haline gelmiyor. Ancak yine de böyle bir teknolojinin gelişim aşamasında olması gerçekten heyecan verici. Birkaç sene sonrasında ne gibi teknolojiler ile akıllı telefonların donatılabileceğine ışık tutuyor.

“Apple, Kendi Kendini Onarabilen Bir Katlanabilir Telefon Geliştiriyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like