Koronavirüs salgını henüz etkisini yitirmediği için insanların halka açık yerlerde maske takmaya devam etmesi oldukça önemlidir. Ancak taktığımız bu maskeler yüzü oldukça sıcak bir hale getirmekle beraber kulak arkasındaki lastik de bir süre sonra acıtmaya başlamaktadır. Ayrıca bir kişi ile konuştuğunuz zaman dudak hareketlerinizin görünmemesi biraz garip oluyor. Bir programcı bu konuya çözüm buldu ve konuşunca hareket eden LED’li maske geliştirdi.

Konuştuğunuz zaman dudağınızın hareketlerine göre duygularınızı ve konuşmanızı maskenin üzerinde yer alan LED’ler gösteriyor. Programcı Tyler Glaiel tarafından geliştirilen bu maskeyi yine geliştiren programcı Twitter üzerinden paylaştı. Paylaştığı videoda, kullanıcısının konuştuğu sırada dudak hareketlerinin simüle edildiği görülüyor. Ayrıca güldüğünüz zaman da gülücük oluşuyor bu LED’ler ile.

Bunun dışında maskede entegre bir pil bulunuyor. Bundan dolayı herhangi bir ekstra pil taşımanız gerekmiyor. Eğer siz de böyle bir maske takmak istiyorsanız. Görünen o ki kendiniz yapmanız gerekmektedir. Tyler, bu konuda detaylı bir anlatım hazırlamış durumda. Hazırladığı talimatlar ile birlikte 15 yaşından büyük olan herkesin kolaylıkla yapabileceğini belirtiyor.

Tyler, ayrıca maskenin önündeki LED aydınlatmaların nasıl çalıştığını da anlattı. GitHub sayfasında paylaştığı kaynak kodu ile LED kontrolörünün çalışma sistemini herkese açık olarak yayınladı. Sizin yapmanız gereken tek şey talimatları yerine getirmek ve GitHub’daki kaynak kodunu kendi maskenize kopyalamaktır.

Proje için ihtiyaç duyacağınız bilgilendirme yazısına Medium (İngilizce) üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Arduino kaynak koduna ise GitHub sayfasından ulaşabilmektesiniz.

“Bir Programcı, Konuşunca Hareket Eden LED’li Maske Geliştirdi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like