Akıllı telefon endüstrisindeki birçok şirket COVID-19 salgını yüzünden önemli derecede etkilenmiş durumda. Salgından etkilenen şirketlerin içine elbette Apple da dahil. COVID-19 salgını, küresel tedarik zincirlerini büyük ölçüde altüst etti ve şirketleri fiziksel mağazalarını kapatmak durumunda bıraktı.

Amerikalı teknoloji devinin Mart ayında piyasaya sürmesi beklenen bir iPhone 9 modeli bulunuyordu. Ancak içinde bulunduğumuz kriz dolayısıyla bu cihazın tanıtımı belirsizliğini korumaktadır. Tüm sınırlamalar ve sıkıntılara rağmen şirketin yeni iPhone 12 serisini bu sonbaharda sorunsuz bir şekilde karşımıza çıkarması bekleniyor. Şirket bu konuda oldukça hevesli gözüküyor ve elinden geleni yapıyor.

Bloomberg tarafından yayınlanan bir haber, Apple’ın iPhone 12 modellerini Eylül ayında olağan bir şekilde tanıtmayı planladığını belirtti. Apple’ın salgından etkilenen bir çok ürünü var, iPhone 9 gibi. Teknoloji devi şu anda bazı ülkelerde önlemler almış durumda, kişi başına sadece iki adet iPhone satışı yapmaktadır. Ayrıca, tanıtılan yeni ürünler önemli bir gecikme ile satışa sunulacak. Örnek olarak yeni iPad Pro için tanıtılan klavye aksesuarlarını ele alalım. Yakın bir zamanda piyasaya sürülmesine rağmen ancak Mayıs ayında satışa sunulacak. Böyle bir gecikme dev şirket için gerçekten sıradışı bir gecikmedir.

Peki bu gecikmenin sebebi nedir? Bunu açıklamak gerekirse Apple, Çin’deki montaj hatlarını ve üretim tesislerini kullanmıyor. Malezya gibi diğer ülkelerde de üretim ve montaj ile ilgili sıkıntılar bulunuyor.

Apple’ın sonbaharda yeni iPhone 12 serisini duyurmasını şirkete yakın kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında olağan buluyoruz. Ancak şirketin yeni akıllı telefonlarını tüm ülkelerdeki mağazalarda satışa sunması birkaç sürebilir ve bunu beklememiz gerekebilir.

Bu haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like