Şubat ayında, ekran kartı fiyatlarındaki muazzam dalgalanmayı ve bunun AMD ve Nvidia donanımı üzerindeki etkisini ele aldık. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, önerimiz ayrı bir GPU’yla bir PC kurmaktan kaçınmak ve bunun yerine eski donanım, kullanılmış kartlar veya bir APU ile yapmaktı. Ancak, GPU fiyatlarına baktığımızdan birkaç ay geçti ve kripto piyasasının sakinleştiğini biliyoruz – peki şimdi satın alma zamanı mı?

Bu zamanın uygunluğu ihtiyacına göre değişecek.Tüm fiyatlar bugün itibari ile (11/5/2018) güncel olup Newegg’den tedarik edilmiştir. GPU’lara geçici satış fiyatlarını dahil etmedik, ancak indirimli fiyat olarak listelenen en düşük fiyatı aldık. Aşağıda AMD ve NVIDIA için fiyat listelerini (USD) görebilirsiniz.

Nvidia

İşte Nvidia’nın fiyat tablosu aşağıda. Hem 27 Şubat hem de 10 Mayıs olarak yan yana fiyatları karşılaştırılmış bir şekilde görebilirsiniz. Yalnızca GT1030, MSRP fiyatlandırmasına geri döndü. Diğer kartlar ya yüksek fiyat noktalarında (GTX 1050) sabit tutuldu ya da şubat ayından itibaren belirgin bir düşüş gösterdi. Bazıları, GTX 1060 6GB gibi, sadece mütevazı bir şekilde fiyatı arttırıldı.

Sonuç olarak, GTX 1060, 1070 Ti ve 1080 şimdi normal fiyatlara doğru yaklaşıyor; 1080 Ti, 1070, 1050 Ti ve 1050 ise önemli ölçüde fiyatları şişirilmiş durumda. Nvidia’nın önümüzdeki birkaç ay içinde yeni GPU’ları piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu da kartların yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmaya çalışan herkes için daha az cazip hale geliyor. Tabii ki, kripto-para piyasasında devam eden GPU fiyat baskısı, piyasaya sürülen yeni kartların kendilerini bulmak için inanılmaz derecede pahalı ve zor olabileceği anlamına geliyor. Bu durum işleri zorlaştırıyor.

AMD

AMD’nin GPU’larını Şubat ayında kontrol ettiğimizde Nvidia’dan daha fazla şişirilmişti ve bu durum bugün için de hala geçerli.

Maalesef, AMD’nin GPU fiyatlandırması hala Nvidia’ya göre tüm pazarı çarpıtacak kadar kötü. RX 580, GTX 1060’a göre fiyatlandırılması gerekirken, bunun yerine daha pahalı bir fiyattan sunuluyor. Benzer şekilde, Vega 56, 1070 rekabetçi rekorunu ve Vega 64’ün de olduğu gibi, GTX 1080’den daha yüksek bir fiyat noktasına itti. İyi haber, AMD GPU fiyatlarının önemli ölçüde düştüğü yönündeydi. Kötü haber şu ki, meraklıları için iyi bir fiyat durumu hala ortada yok.

Yani yeni bir GPU almanın zamanı geldi mi? Dürüst cevabım hayır. Nvidia hayranı iseniz, yapılacak en akıllı şey beklemek ve şirketin bu yaz neler yapacağını görmek. Eğer bir AMD hayranı iseniz, özellikle de Polaris mimarisi iki yıldan beri kapandığında, bu fiyatların yatırıma değecek kadar sıcak olduğunu görüyoruz. AMD bu sene bir masaüstü yenilemeyi planlamıyor olabilir (bildiğimiz kadarıyla değil), ancak iyi fiyatlar için umudu kesmek de iyi bir fikir değildir.

Ancak ekran kartı fiyatları düşmeye devam ederse, önümüzdeki 4-6 hafta içinde hedef MSRP’ye yaklaştıklarını görmeliyiz. Eğer sabredebiliyorsanız biraz daha uzun süre beklemenizi öneririz. Ama bugün satın almanız gerekiyorsa, en azından bunu yapmak için bir böbrek satmak zorunda kalmayacaksınız.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like