Samsung‘u birçok kişi akıllı telefonları ve beyaz eşya ürünleri ile tanısa da aslında şirket çok daha fazlasını üretiyor. Güney Koreli teknoloji devi aynı zamanda mobil yonga setleri de üretmektedir. Exynos olarak isimlendirilen bu yonga setleri şirketin Avrupa’da piyasaya sürdüğü akıllı telefonlarda sıkça kullanılıyor. Ancak şirketin bu yonga setleri Qualcomm ve MediaTek’in yonga setleri kadar rekabetçi olamıyor. Fakat şirketin Exynos 1000 yonga seti oldukça iddialı geliyor. Söylenilene göre bu işlemci Qualcomm 865’e göre 3 kat daha hızlı olacak.

Samsung’un yeni işlemcisi, RDNA GPU teknolojisini kullanmaktadır. RDNA GPU teknolojisi, Samsung’un daha önceden kullandığı Mali GPU’ların yerine geçecektir. Bu yeni GPU’lar sayesinde Exynos 1000’in grafik performansı çok daha iyi olacaktır. Exynos 1000, Manhattan 3.1 testinde 181 FPS alabilmektedir. Bu skor Qualcomm’un Snapdragon 865’indeki Adreno 650 GPU’ya göre neredeyse %50 oranında daha yüksektir.

Daha yüksek performans gereksinimi olan Aztek kalıntıları (normal) testinde ise Exynos 1000, 138 FPS alarak Snapdragon 865’ten neredeyse 2.5 kat daha iyi performans göstermiştir. Daha yüksek Aztek testinde ise Snapdragon’a göre 3 kat daha fazla FPS’e ulaşabilmiştir.

Exynos 1000 yonga setinin bu yılın sonunda veya gelecek yılın ilk aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yonga seti 5nm süreci ile üretilecek. Bu nedenle yılın ikinci yarısında tanıtılacak Galaxy Note 20 modelinde kullanılmayacak. Muhtemelen şirket bu yonga setini yeni nesil Galaxy S serisi ile birlikte piyasaya sürecek.

“Exynos 1000 Yonga Seti, Snapdragon 865’e Göre 3 Kat Daha Hızlı Olacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like