Araştırmacıların, geliştirdiği bir teknik ile birlikte dijital çağda adeta bir kanser hücresine dönüşen hacker saldırıları daha hızlı bir şekilde tespit edilebilecek. Geliştirilen bu yöntem ile hacker saldırıları, geleneksel şifreleme algoritmalarından 1.300 kat daha hızlı tespit edilebilecek.

Avrupa’da bulunan en büyük teknoloji holdingi Siemens’te araştırmacı olan Zhen Song, hacker’lar tarafından gerçekleştirilen saldırılarda çalınmaya çalışılan verileri korumak amaçlı yeni bir yöntemi keşfettiklerini açıkladı.

Song, “Modern endüstriyel kontrol sistemlerindeki güvenlik önlemleri göz önüne alındığında, bilgileri gerçek zamanlı olarak korumanın bir yolunun olmadığını fark ettik” açıklamasını yaptı. Bu durumun nedenini geleneksel şifreleme yöntemlerinin yeteri kadar hızlı olmamasına bağladı.

Song, geleneksel şifreleme algoritmalarının, izin verilen gecikmenin 1 milisaniyeden çok az olduğu endüstriyel bağlantılar için çok yavaş olduğunu belirtti ve “Genellikle geleneksel şifreleme algoritmaları ile az miktarda veri işlemek bile 100 milisaniyeden fazla sürüyor” dedi.

Siemens araştırmacıları tarafından geliştirilen bu yeni yöntem ile şifrelenmiş bir kanal üstünden gerçek zamanlı olarak veri aktarımı sağlanılıyor. Ancak aynı anda, “beyaz gürültü”ye benzeyen bir tür sinyal de aynı kanal üstünden iletiliyor. Sinyal eşleme esnasında farklı frekanslarda eş yoğunluğa sahip olan rastgele sinyale, beyaz gürültü denir. Bu beyaz gürültü sabit bir güç, spektral yoğunluğu verir. Akustik mühendisliği, Fizik, telekomünikasyon ve istatistiksel tahmin de dahil birçok bilimsel ve teknik disiplin tarafından kullanılmakta. Bu yöntem ile uzmanların, arka planda bilgisayar korsanlarının gerçekleştirdiği siber saldırıları hızlı bir şekilde tespit etmesi sağlanacak.

Bu yaklaşım ile yapılan saldırıların hızlı bir biçimde tespit edilmesinin önünün açılacağını belirten Song, “Saldırganlar kanal sinyalini gerçek zamanlı olarak biraz değiştirdiğinde veya geciktirdiğinde, algoritma bunu algılıyor ve hemen alarm veriyor” dedi. Song geliştirilen bu yeni yöntemin geleneksel şifreleme algoritmalarından 32 ila 1.300 kat daha hızlı olacağını belirtti. Song, aynı zamanda bu yöntem ile birlikte endüstri altyapılarının çok daha iyi korunabileceğini söylüyor.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like