Çinli teknoloji devi Huawei, şu anda 5nm üretim sürecini kullanan en yeni HiSilicon çipi üzerinde çalışıyor. Çin’de düzenlenen bahar şenliğinin ardından yeni akıllı telefonlar duyurulacak. Bundan dolayı Huawei’nin yeni nesil Kirin işlemcileri hakkındaki bilgiler odak noktası haline geliyor. Bir endüstri uzmanı; Dongguan, Peki ve diğer yerlerde HiSilicon 5nm Kirin işlemcisinin doğrulandığını iddia ediyor. Rapora göre bu çipin üretim ve teslimatının Ağustos ayında başlayacağı belirtiliyor.

Bazı söylentilere göre Huawei, Kirin 1020 çipini seri olarak üretmek için 5nm üretim sürecini kullanacak. Üretilecek bu CPU’nun bu yılın üçüncü çeyreğinde piyasaya sunulması bekleniyor. Huawei Kirin 1020, ARM Cortex-A78 mimarisini kullanacak. 5nm üretim süreci sayesinde Kirin 1020, milimetre kare başına 171.3 milyon transistörü barındırabilir. Bu çipin performansı ise Kirin 990’dan yaklaşık %50 oranında daha yüksektir.

Diğer raporlarda, TSMC Nisan ayında 5nm yongaların seri üretimine başlayacak. 5nm süreci, 2018’de seri olarak üretilen 7nm sürecinin ardından yeni nesil bir yonga üretim teknolojisidir. Ancak, şirketin TSMC’nin Nisan ayında seri olarak üreteceği çipi henüz net olarak belli değil.

Huawei tarafından belirlenen belli bir iş planına göre, yeni HiSilicon 5nm Kirin amiral gemisi işlemcisi muhtemelen bu yılın sonbaharına doğru gelecek. Ayrıca Huawei Mate 40 serisi de Kirin 1020 işlemcisini kullanacak ilk telefon olacaktır.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like