Redmi Genel Müdürü Lu Weibing, şirketin araştırma ve geliştirme ekibinin başardığı önemli bir gelişmeyi duyurdu. Çinli teknoloji devi, LCD ekranın altına bir ekran içi parmak izi tarayıcısı eklemeyi başardı. Şu anda bu teknoloji yalnızca OLED ekranlarda mevcut olduğundan, LCD ekrana parmak izi okuyucu entegre edilmesi bu alanda dikkate değer bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Çerçeveler inceldiğinden ve ekranlar da buna karşılık büyüdüğünden dolayı üreticiler, parmak izi tarayıcısını sunabilmek için yenilikçi yollar üzerinde çalışmak zorunda kaldılar. Bazı telefon üreticileri arka tarafa yerleştirirken bazıları ise telefonun yan tarafına parmak izi okuyucu yerleştirdi. Öte yandan Apple, yüz tanıma sistemi ile bu soruna kendi bakış açısıyla çözüm sundu, ancak Android cephesi bu noktada ekranın altına bir sensör yerleştirmeyi tercih etti.

Artık LCD telefonlara da ekran içi parmak izi okuyucusu geliyor!

Günümüzde çoğu OLED ekranlı akıllı telefon ekran içi parmak izi tarayıcıyla birlikte geliyor. Bu nedenle, LG ve Samsung gibi ekran pazarının önemli liderleri LCD üretimini azaltarak LED paneller konusunda üretim artışına gittiler. Bundan dolayı LCD endüstrisinde bir düşüş yaşandı. Ancak Redmi’nin geliştirdiği bu teknoloji ile artık LCD ekranlı telefonlarda da ekran içi parmak izi tarayıcısı kullanılabilecek. Bu sayede düşük bütçeli akıllı telefonlarda da artık bu teknolojiyi rahatlıkla görebilir duruma geleceğiz.

2018 yılının en büyük trendlerinden biri şüphesiz amiral gemisi akıllı telefonlarda bulunan ekran içi parmak izi tarayıcısıydı. Daha iyi ışık iletimi sağlayabilen OLED panellerin ince yapısı nedeniyle, LCD ekranlar birçok bakımdan göz ardı edildi. Ancak Redmi’nin üst düzey yöneticisi, LCD ekrana parmak izi okuyucu entegre edebildiklerini duyurdu.

Çin’in popüler sosyal mecrası Weibo üzerinden yapılan paylaşıma göre, şirket bunu yüksek geçirgenlikli film malzemeleri yoluyla kızılötesi kullanarak başarmış. Bu, ışığın geçirgenliğini büyük ölçüde geliştiriyor ve erkandan ekrandan geçmesine izin vererek parmak izi sensörünün parmağı okumasını sağlıyor. Daha önce başka bir firma aynı başarıyı elde ettiğini açıklamıştı, ancak bu firmanın Redmi’nin bu başarısının arkasında olup olmadığı bilinmiyor.

LCD ekran pazarı önümüzdeki aylarda veya gelecek yılda kayda değer bir artış gösterebilir. Düşük bütçeli telefonlarda da artık bu yüksek teknolojili çözümü göreceğimiz için mutluyuz. Yukarıdaki videodan Redmi’nin LCD ekranlı bir telefona entegre ettiği ekran içi parmak izi tarayıcısını inceleyebilirsiniz.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like