Huawei, henüz 2020 yılı amiral gemisi serisini piyasaya sürmüş değil. Her sene tanıtılan serileri göz önünde bulundurduğumuz zaman bu sene için de Mate 40 ve P40 serilerinin duyurulması gerekiyor. Şimdiye kadar her iki akıllı telefon serisi ile ilgili çeşitli spekülasyonlar ortada dolanıyordu. En son çıkan söylentilere göre Mate 40 serisinde oldukça ilginç bir özellik olacak. Bu özellik cihazın arka tarafında dokunmatik bir çok fonksiyonlu ekran olarak gelecek. Gelin bu özelliği biraz daha yakından inceleyelim.

Huawei Technologies’in tasarım patenti, geçen hafta itibariyle WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi) tarafından onaylandı. Bu patente ilk olarak 2019 yılında başvuru yapıldı ve 20 Mart 2020 tarihi itibariyle patent verildi. Bu patent cihazın arka kamerasının etrafında bir dokunmatik halka ekranı gösteriyor. Bu halka ekran ile çeşitli fonksiyonları yerine getirebiliyorsunuz. Mate 30 modeli arka tarafta dairesel bir kamera modülüne sahip olduğu için bu özelliğin Mate 40 modelinde yer alma olasılığı P40 modeline göre daha fazladır.

Arka tarafta bulunan küçük dairesel ekranın kullanıcı arayüzünü görüntülediği de görülebilir. Bu bölümde açıklamalara dokunma, tıklama, kaydırmalı hareketler ve çağrı cevaplama gibi işlevleri yerine getirebiliyorsunuz. Patent görsellerinden anladığımız kadarıyla bu bölüm mesajlardan gelen bildirimleri de görüntüleme yeteneğine sahip.

Bunun yanında kullanıcılar yakınlaştırmak, görüntü ve video çekmek için de arkadaki dokunmatik ekranı kullanabilirler. Ses seviyesi kontrollerine ve daha küçük ikincil ekran üzerinden alarm işlevlerine de erişilebiliyor. Yani kısacası bu halka şeklindeki ekran birçok işlevi aynı anda sağlamış oluyor.

Çok Fonksiyonlu Dokunmatik Ekran Mate 40 Serisinde Olabilir

Patentte yer alan kapsamlı belgeler, Huawei’nin bu çok fonksiyonlu dokunmatik ekran teknolojisi üzerinde çalışmalar yürüttüğünü zaten gösteriyor. Bu nedenle, Huawei Mate 40 ve Mate 40 Pro modellerinde böyle çok işlevli bir arka ekran olabilir. Ancak henüz resmi bir açıklama olmadığından dolayı bu sadece bir tahmin olarak kalacaktır. Mate serisinin yeni modellerinin Eylül / Ekim civarında tanıtılacağını da düşünürsek hala böyle bir şey olma ihtimali var.

Bu haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like