IDC tarafından hazırlanan rapora göre, küresel akıllı telefon satışları 2020 yılında %11.9 oranında düşecek. Bu dönemdeki akıllı telefon satışlarının ise 1.2 milyar olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Bu düşüşün ise en büyük nedeninin koronavirüs salgını olduğu belirtiliyor.

Yayınlanan raporda, bu salgının makroekonomik etkisinden de bahsedildi. Bu etki, tüketici harcamalarını etkilemeye devam ettiği için akıllı telefon pazarında yılın ilk yarısında %18,2’lik bir gerileme olacaktır.

IDC kıdemli araştırma analisti olan Sangeetika Srivastava, “Arz yönlü bir kriz olarak başlayan şey, küresel bir talep tarafı sorununa dönüştü. Ülke çapındaki karantina durumu ve artan işsizlik, tüketici güvenini azalttı ve temel mallara yönelik harcamaları önceden değiştirdi, kısa vadede akıllı telefonların alımını doğrudan etkiledi.” diyor.

Bu durgunluğun 5G teknolojisine sahip olan akıllı telefon modelleri ile bir nebze de olsa geçeceği düşünülüyor. Bu konuda “5G’nin tahmin dönemi boyunca bir katalizör olması bekleniyor, bu da 2021’de dünya çapında akıllı telefon pazarının toparlanmasında hayati bir rol oynayacak.”

Rapora göre akıllı telefon piyasasının gelecek yıl %10 seviyesinde büyüyeceğini ön görmektedir. Ayrıca büyüme oranın önümüzdeki yıllarda ise %5 seviyelerinde gerçekleşeceği belirtiliyor.

Gartner firması tarafından yayınlanan bir başka raporda ise küresel akıllı telefon satışlarının 2020’nin ilk çeyreğinde %20,2 oranında düştüğü belirtilmişti. Bu rapora göre ilk beş akıllı telefon üreticinden dördü bu dönemde düşük satışlar gerçekleştirdi. Samsung, Huawei, Apple ve Oppo satışlarında düşüş yaşarken, Xiaomi tam tersi olarak daha yüksek satış sayılarına ulaştı.

“Koronavirüs Nedeniyle Akıllı Telefon Satışları %12 Oranında Düşecek” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like