Zayıf aydınlatmada fotoğraf çekmek genellikle çok pikselli ve gürültülü bir işe yarar. Bazı telefonlarda ve kameralarda gelişmiş yazılım işlemleri, orta düzeyde gürültüyü düzeltebilir, ancak Nvidia, MIT ve Aalto University’den yeni bir proje, aşırı gürültü seviyelerini düzeltmek için AI’yı kullanır. “Noise2Noise” sistemi daha önce hiç görüntü görmemiş olsa bile, orijinaline çok yakın bir şey elde etmek için gürültüyü azaltabilir.

Noise2Noise bir sinir ağıdır, bu da onu birçok veri ile eğitmeniz gerektiği anlamına gelir. Ekip, net ve yüksek çözünürlüklü görüntüler içeren ImageNet veritabanından 50.000 resim kullandı. Elbette, ağın gürültüyü nasıl çıkaracağını anlamak için gürültülü görüntüler görmesi gerekiyor. Böylece ekip, görüntülere yapay olarak yapay bir ses kattı ve bunları algoritmayı eğitmek için kullandı.

Nvidia, cuDNN hızlandırılmış TensorFlow derin öğrenme çerçevesi ile ağ eğitimini yürütmek için bir Tesla P100 GPU’ları bankasına katkıda bulundu. Ağ, gürültüyü çıkarabilene ve orijinal veri kümesi görüntüsüne yakın bir şey verene kadar ayarlandı. Gerçek test, ağın daha önce görmediği yeni görüntüleri nasıl ele aldığıdır. Ekip, Noise2Noise’ın artifakt ve gürültüyü yüksek bir doğrulukla kaldırabildiğini bildiriyor.

Düşük Işık Bu Sayede Kabus Olmayacak

Araştırmacılar, Noise2Noise için çeşitli olası uygulamalara işaret ediyor. Düşük ışıklı fotoğrafçılık muhtemelen hayatınızdaki en büyük etkiyi yaratacak olan. Gürültülü fotoğraflarınızı Noise2Noise aracılığıyla çalıştırabilir ve çok daha güzel görünen bir şeyle bitirebilirsiniz. Astrophotography genellikle çok uzun pozlamalar içerir ve bu da yüksek gürültüye neden olur. Aynı süreç, alanın daha net görüntülerini yapmak için burada uygulanabilir. MRG görüntüleri benzer gürültü sorunlarından muzdarip ve ekip onları temizlemek için bir yol olarak Noise2Noise test etti.

Birçok kamera ve akıllı telefon üreticisi, size son jpeg’i göstermeden önce RAW görüntülerinden gürültü çıkartan kendi işleme algoritmalarına sahiptir. Çoğunlukla, Noise2Noise ile aynı teknolojiye güvenmiyorlar. Yakında olan tek şey, benzer gürültü azaltma çalışmaları yapmak için Pixel kamerada makine öğrenme teknolojisinden yararlanan Google’dır. Ancak, aşırı bir yer yok. Noise2Noise, neredeyse tanınmaz şekilde pikselli bir görüntüden ayrıntılar çözebilir.

Araştırmacılar çalışmalarını İsveç, Stockholm’deki Uluslararası Makine Öğrenim Konferansı’nda sunuyorlar. Şu anda sadece bir bilgisayar bilimi merakıdır, ancak görüntü işleme büyük bir iştir. Pratik bir uygulama büyük bir hit olabilir.

Kaynak: https://www.extremetech.com/extreme/273121-nvidia-ai-compensates-for-your-poor-photography-skills-by-erasing-noise-from-images

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like