Samsung ve Motorola gibi teknoloji şirketleri, katlanabilir akıllı telefon pazarında emin adımlarla ilerlerken bazı şirketler ise en iyisini geliştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Benzer şekilde yakın tarihli bir rapor, Çin merkezli akıllı telefon üreticisi olan OPPO‘nun kapaklı bir tasarıma sahip katlanabilir Motorola Razr benzeri bir cihaz üzerinde çalıştığını ortaya koydu.

Bu patent, çoğu zaman olduğu gibi Hollanda merkezli LetsGoDigital tarafından tespit edildi ve yayınlandı. Ortaya çıkan görsellere göre cihazın dış tarafında katlanabilir ekran ile kapaklı bir tasarım sunuluyor olacak. OPPO, katlanabilir telefon sektörüne hızlı bir giriş yapmak için hazırlanıyor ve gördüğümüze göre şirketin ilk katlanabilir akıllı telefon modeli dışa doğru katlanır tasarımla karşımıza çıkacak. Bu sayede kullanıcı cihazı katladığı zaman her iki tarafta da ekrana sahip olmuş olacak.

OPPO, Dışa Doğru Katlanan Ekrana Sahip Bir Akıllı Telefon Üzerinde Çalışıyor

OPPO, 2019 yılındaki MWC etkinliğinde katlanabilir ekrana sahip olan bir akıllı telefon konseptini gözler önüne sermişti. Ancak tıpkı Xiaomi’nin Mi Mix Alpha modelinde olduğu gibi OPPO’nun da katlanabilir akıllı telefon modeli gün ışığını göremeden kaybolup gitti. Şirket şimdi ise katlanabilir cihazların dış kısmında kalan küçük ekran sorununu ortadan kaldıran bir ürün üzerinde çalışıyor. Bu nedenle şirketin almış olduğu patentteki telefon tasarımı dışa doğru katlanan bir ekran ile karşımıza çıkmaktadır.

Akıllı telefon tasarımından bahsetmek gerekirse cihaz, katlandığı zaman hem ön hem de arka bölümde ekranlara sahip kompakt bir ürüne dönüşüyor. Bu sayede katlandığı zaman üstte kalan bölüme “kapak ekranı” olarak küçük bir ekran ekleme derdi olmuyor. Direkt olarak cihazın ana ekranı üste geldiği için hem katlı haldeyken de kullanılabiliyor hem de ekstra maliyetin önüne geçmiş oluyor.

Cihaz katlandığı zaman ana ekranı da arka bölümdeki kamera modülüne denk geldiği için ekranda herhangi bir kamera deliği veya çentik bulunmuyor. Direkt olarak kaliteli fotoğraflar çekebilmek üzere konumlandırılmış olan kamera modülü ekran ile aynı hizaya gelmiş oluyor. Bununla birlikte cihazı katlanır halden açık hale getirdiğiniz zaman ince ve uzun bir cihaz ekranı karşınıza çıkmış oluyor.

Cihazın ekranını katladığınızda veya açtığınızda ön yüklü olan ara yüz buna göre uyumluluk gösterecek ve kendini değiştirecektir. OPPO, bu uyumluluğu sağlayabilmek için “açı algılama” teknolojisini bu konsept tasarımında uygulamış durumda. Bazı raporlara göre Ocak 2020’de yapılan patent başvurusu ile karşımıza çıkan bu cihaz, henüz emekleme aşamasında. OPPO, bir süre daha bu teknoloji üzerinde kendini geliştirip sonrasında nihai ürününü müşterilerin beğenisine sunacaktır.

“OPPO, Motorola Razr Benzeri Bir Akıllı Telefon Tasarımı Patenti Aldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like