Web kullanıcılarının çoğunluğu, – parola sorununun yaygın olarak bilinmesine rağmen – şifrelerin birden fazla çevrimiçi hesapta yeniden kullanılmasının tehlikeleriyle ilgili uyarıları dikkate almıyor.

LastPass’ın LogMeIn’i tarafından 2020 Dünya Parola Günü’nün yardımıyla yeni bir anket yapıldı. Bu anketin verilerinden alınan sonuçlara göre, kullanıcıların % 91’i yeniden kullanılan parolalara bağlı yüksek saldırı ve veri ihlali riskinin farkında. Ancak kullanıcıların çoğunluğu (% 66) buna rağmen devam etmekte.

Bu bilişsel uyumsuzluk, şifreleri düzenli olarak güncelleme ihtiyacını da artırır. Her beş kişiden dördü hesap güvenliğinin ihlal edildiğini itiraf ediyor. Ancak neredeyse yarısı (% 48) gerekmedikçe şifreleri hiçbir zaman değiştirmiyor.

Parola Güvenliği

Raporda ayrıca insanların yarısından fazlasının (% 54) hala parolaları ezberlemeye çalıştığını rapor edildi. Ayrıca kullanıcıların dörtte birinden fazlasının (% 27) şifresini hala bir kağıda yazdığını bulundu.

LogMeIn’e göre, parola uygulamaları –şu haberimizde bazılarının kusurlarını yazmıştık- şu anda özellikle tehlikeli olabilir. Uzaktan çalışmanın yaygın şifre önlemlerinin bir sonucu olarak sıkıntılar daha yüksek seviyelere ulaşabilir.

LogMeIn’de Kimlik ve Erişim Yönetimi, SVP ve GM John Bennett, “Covid-19 salgınının neden olduğu aksama nedeniyle dünyanın büyük bir kısmının evden çalıştığı ve insanların çevrimiçi ortamda daha fazla zaman harcadığı, tüketicilerin karşılaştığı siber tehditler her zamankinden daha yüksek seviyede” dedi.

“Bireyler zayıf parolaların ortaya çıkardığı ve bilgilerini riske atan davranışlar sergilemeye devam ettiği tehditlere alışmış gibi görünüyor.”

Bununla birlikte, işin iyi tarafı ise, çok faktörlü kimlik doğrulamanın (MFA) yararları hakkında geniş bir farkındalık vardır. Yarısından fazlası (% 53) kişisel hesaplara ek bir koruma katmanı ekliyor.

Kullanıcılar ayrıca, cihazlara ve hesaplara giriş yapmak için biyometrik kimlik doğrulamayı kullanma konusunda oldukça rahatlar. İnsanların % 65’i parmak izi erişimine ve yüz tanımaya geleneksel metin tabanlı parolalardan daha fazla güveniyor.

Bennett “Parolaları yönetme şeklinizi geliştirmek için yalnızca birkaç basit adım atmak, kişisel veya profesyonel çevrimiçi hesaplarınız için daha fazla güvenlik sağlayabilir. 2020 Dünya Parola Günü’nü parola davranışınızda bir değişiklik için dönüm noktası yapın. ”diye ekledi.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like