Qualcomm’un Snapdragon 865 yonga seti şu anda piyasaya sürülen bütün premium Android telefonlarda kullanılıyor. Şirket yeni bir amiral gemisi işlemci duyurana kadar da bu böyle devam edecektir. Bu yonga seti ile yeni modeller tanıtılmaya devam ederken Qualcomm Snapdragon 875 5nm yonga seti ile ilgili bazı ayrıntılar belli olmaya başladı.

Snapdragon 865’in halefi olacak bu yonga setinin Aralık ayı sonunda Snapdragon 875 ismiyle lanse edilmesi bekleniyor. Raporlara göre, Qualcomm’un yeni amiral gemisi yonga seti 5nm süreci kullanılarak üretilen ilk mobil yonga seti olabilir.

Qualcomm Snapdragon 875 5nm, Dahili 5G Modem İle Gelecek

Kısa bir süre önce ortaya çıkan bir rapor, SM8350 kod adına sahip Snapdragon 877 yonga setinin yeni Snapdragon X60 5G modem ile birlikte geleceğini iddia ediyor. Bu modemin entegre olarak mı geleceği yoksa isteğe bağlı olarak mı ekleneceği konusunda ise henüz bir bilgi bulunmuyor. Ancak 5G bağlantı teknolojisinin her geçen gün yayıldığını düşünürsek bu modemin entegre olarak sunulması pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Qualcomm’un Snapdragon 865 yongası dahili bir 5G modem ile birlikte geliyor. Ancak yonga setinin maliyetini arttırdığı için bazı kişiler bundan pek de memnun değiller. Bu entegre 5G modemler, 4G modellerin daha pahalı bir fiyat etiketine sahip olmasına sebebiyet verdiler.

Rapor aynı zamanda SD875’in Adreno 660 GPU, Adreno 65 VPU ve Adreno 1095 DPU ile ARM v8 Cortex teknolojisi üzerine kurulmuş Kyro 685 GPU ile geleceğini belirtiyor. Yonga setindeki bulunacak modem ise mmWave ve 6Ghz bantlarını destekleyecek.

Bu yonga setinin Güvenli İşleme Birimi (SPU250), Spectra 580 görüntü işleme motoru ve Snapdragon Sensors Core teknolojisine de sahip olacağı söyleniyor. Bağlantı seçeneklerinde ise harici Wi-Fi 802.11ax, 2 × 2 MIMO ve Bluetooth Milan’a sahip olacak.

Snapdragon 875 yonga seti, altıgen vektör eklentileri ve altıgen tensör hızlandırıcılı Compute Hexagon DSP ile birlikte sunulacak. LPDDR5 SDRAM teknolojisini de destekleyecektir. Bunun yanında Aqstic Audio Technologies WCD9380 ve WCD9385 ses codeciyle birlikte düşük güç tüketen ses sitemi ile birlikte geleceği söyleniyor.

“Qualcomm Snapdragon 875 5nm Yonga Setinin Detayları Belli Oldu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like