ROM yani salt okunur bellek, bilgisayarlarımızın, akıllı telefonlarımızın, tabletlerin vs. nasıl açılacaklarını bilir. RAM ise yani rastgele erişimli bellek bilgisayarlarda yazılımlarını çalıştırabilmemizi sağlar.

Eskiden, ihtiyacımız olanlar sadece bunlardı. Fakat şimdi onların yerini devralabilecek üçüncü bir bellek ortaya çıktı. Hem de RAM ile ROM’un beraber yaptıkları işte tek başına onlardan daha iyi olan bir bellek.

“Neden yeni bir bellek üretiyorlar ki zaten elimizdekiler işimizi görüyor ?” diye düşünebilirsiniz amma velakin RAM ile ROM’un da eksiklikleri bulunmakta.

rom-bellek-guncelhabersitesi

İki adet ROM

Kısaca şöyle açıklayayım: RAM’e veriler oldukça hızlı işlenir fakat cihazınızı kapattığınız zaman (ya da ani elektrik kesilmeleri, laptop kullanıyorsanız bataryanın bittiğini fark edememek) elinizdeki tüm verilere elveda edersiniz. ROM’a işlenen veriler ise bu tarz durumlarda silinmez ancak işleme hızı RAM’a göre kat kat daha yavaştır.

Çinli araştırmacılara göre yeni ürettikleri bu bellek RAM ile ROM’un iyi taraflarını kendi bünyesinde barındırıyor üstelik değişik bir özelliği de yanında getiriyor: Verinin ne kadar süre boyunca saklanabileceğini belirlemek

Baş araştırmacı Zhang Wei şöyle belirtiyor: “İnsanlar gelecekte, içindeki verinin diyelim ki sadece üç gün geçerli olduğu bir disk teslim alabilecekler. Bu durum, bilginin güvenliğini artıracak.” “İnsanlar ayrıca yeni teknolojiyle birlikte kişiye özel flaş belleklere sahip olabilecekler. İçeride depolanan veri, belirlenmiş bir zamanda düzenli şekilde boşaltılacak.”

Bu yeni gelen özellik RAM ile ROM’a karşı piyasada rekabet oluşturacaktır ancak uzmanlar bize bu belleğin ne zaman sunulacağı konusunda bir bilgi vermiyorlar. Yani o zamana kadar RAM ile ROM’u kullanmaya devam.

[infobox color=”#999999″]Kaynak: https://popsci.com.tr/bu-yeni-bellek-turu-ram-ve-romun-yerini-alabilir/[/infobox]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like