Katlanabilir telefonların önü açık görünüyor ve Samsung, bu teknolojiyle sunduğu iki cihaz ile ile dünya çapında katlanabilir telefonlar konusunda lider şirket olmuş durumda. Samsung Electronics, katlanabilir telefonlar için kendi ekran katmanlarını üretmek istiyor. Bu konuda şirketin geçen ay itibariyle kendi katlanabilir ekranını yapmak için çalışmalara başladığı bildirildi. Şirket, bu doğrultuda üç farklı ekran koruyucu katmanı patenti aldığını doğruladı.

Bir katlanabilir akıllı telefon için en önemli temel özellikler, menteşe tasarımı ve ekrandır. Menteşe tasarımı, cihazların biçim faktörü ve kullanım durumuna göre farklılık göstermektedir. Esnek ekran ve koruyucu katmanı ise Galaxy Z Flip modeli dışındaki piyasaya sürülen bütün modellerde neredeyse aynı şekilde sunuldu.

Galaxy Fold, Huawei Mate X, Huawei Mate Xs ve Motorola Razr gibi modellerdeki katlanabilir ekranlar, esnek OLED panellerin üzerine yerleştirilmiş ince bir plastik koruyucu katman ile gelmektedir. Galaxy Z Flip modelinde ise, daha dayanıklı olan UTG (Ultra İnce Cam) teknolojisi kullanıldı. Bu teknolojisi kullanan ilk ve tek cihaz da yine Z Flip modeli oldu.

Samsung Electronics, katlanabilir modeller için hem plastik katmanı hem de UTG’yi kendisinden bağımsız olarak çalışan Samsung Display firmasından almaktadır. Aslında Samsung Display şirketi de bu plastik katman ve UTG’leri DOWOO INSYS gibi şirketlerden satın alıyor. Durum böyle olunca normalde maliyeti düşük olan ultra ince cam şirkete oldukça pahalıya patlamış oluyor.

Bu durumdan dolayı Samsung Electronics, poliimid malzemeden üretilmiş kendi ekran koruyucu katmanlarını ve ince camlarını patentledi. Üç farklı patent alan şirketin aldığı patentler ise şu şekildedir:

  • Poliimid film
  • Poliimid film + UTG
  • UTG

Şirket bu konuda ilk engelli aşmış gibi görünse de şimdi ise şirketin bu ürünleri üretecek bir üretici bulması gerekmektedir. Eğer bu konuda da başarılı olursa ilerleyen yıllarda katlanabilir ekrana sahip akıllı telefon modellerinin fiyatı normal bir seviyeye gelebilir.

“Samsung, Katlanabilir Telefonlar İçin Üç Farklı Ekran Patenti Aldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like