Microsoft, Windows 10 piyasaya sürüldüğünde iki yıl içinde işletim sisteminin 1 milyar cihazda çalıştığını görmek istedi. 2015 yılında ilk kez piyasaya çıkan Windows 10 bu başarıyı iki yıl içinde elde edemedi. Ancak şirketin bu hedefine nihayet ulaşıldı. İşletim sistemi şimdi dünya çapında 1 milyar adetten fazla cihaz üzerinde çalışıyor.

Ulaşılan 1 milyar aktif cihaz kilometre taşı masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, Holo Lens ve Xbox konsolları da dahil olmak üzere Windows 10 tarafından desteklenen tüm cihazları içeriyor. Cep telefonu bunların içinde yok. Bu verilerin içine Windows telefonlar da dahil edilebilirdi ancak şu anda Lumia serisi kullanılmıyor.

Microsoft yetkilisi Yusuf Mehdi resmi blog üzerinden yaptığı açıklamada, “200 ülkeden bir milyardan fazla insanın, bir milyardan fazla cihazda Windows 10’u aktif bir şekilde kullandığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Apple’ın macOS işletim sistemine kıyasla açık yapısı sayesinde Windows 10’un en yaygın olarak kullanılan masaüstü işletim sistemi olduğunu biliyoruz. Ancak dikkat çeken şöyle bir gerçek var. Windows 10, binden fazla farklı üreticinin farklı dizüstü ve 2’si 1 arada bilgisayarlarının 80.000’den fazla farklı modeline güç sağlıyor. Evet, biraz uzun ve karmaşık bir cümle oldu ancak kısaca anlatmak gerekirse çok fazla farklı cihazda bu işletim sistemi çalışıyor. Gerçekten inanılmaz bir veri.

Microsoft Windows 10 ile birlikte yeni sürümlerde işletim sisteminin isminin sonundaki sayıyı değiştirmekten vazgeçti. Şirket yeni Windows’a yılda iki kere olmaz üzere büyük güncellemeler gönderiyor. Elbette bazı hata düzeltmeleri ve ufak yenilikler için de bu 2 güncelleme dışında da güncellemelere yapılıyor.

Bir sonraki büyük güncelleme olan Windows 10 20H1 çok yakında bu işletim sistemini kullanan cihazlar için piyasaya sürülecek. Yeni gelecek özelliklerin çoğu zaten Windows Insider’da yayınlanacak. Standart bir Windows kullanıcısından önce bu özellikleri test etmek istiyorsanız Insider programına katılıp herkesten önce yeni güncellemeleri deneyebilirsiniz.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like