Sony ve Microsoft firmalarının yeni oyun konsolları yol sonuna doğru piyasaya sürülecek. İki üretici de birbiri ile yarış içerisinde ancak şu anda bu yarışı Microsoft önde götürüyor gibi görünüyor. Microsoft, Sony’ye kıyasla Xbox Series X konsolu ile ilgili daha fazla bilgiyi insanlara sundu. Ayrıca şirket, Xbox Series X’in optik izleme ve VRS değişken kare hızı teknolojilerini de destekleyeceğini doğruladı. Eski Sony mühendisi Matt Hargett, Sony’nin PlayStation lansmanında hoş bir sürpriz ile karşımıza çıkacağına inanıyor.

Hargett, VRS değişken kare hızı teknolojisi hakkında da bazı söylemlerde bulundu. Sony’nin neden bu teknolojiyi kullanmak konusunda isteksiz davrandığını açıkladı. VRS’nin “konuşması zor bir teknoloji” olduğunu, avantaj veya dezavantaj getirmesinin oynanılan oyuna bağlı olduğunu belirtti. Bunun yanında faydalarının sadece oyuna değil aynı zamanda oyun sahnesine de bağlı olduğunu söyledi.

“VRS, geliştiricilerin gölgeleme oranını tek bir çerçeve içinde değiştirmesine ve ekranın bazı alanlarında derin gölgeler de dahil olmak üzere ayrıntı düzeyini seçerek azaltmasına olanak tanıyan yeni bir DX12 özelliğidir. Aktif olduğunda oyun performansını artırır, ancak görüntü kalitesi üzerinde gözle görülür bir etkisi yoktur.”

VRS teknolojisi performansı arttırabilir ve görüntü kalitesini de düşürebilir. Bu teknoloji aslında geliştiricilere biraz esneklik sağlamaktadır. Teknolojinin performans düzeyi, oyun geliştiricilerinin bu teknolojiyi nasıl kullandıklarına bağlı olarak değişmektedir.

VRS teknolojisinin yanı sıra Matt Hargett, Sony PlayStatin 5’in henüz herkese açık olarak açıklanmayan birçok özelliğe sahip olduğunu da belirtti. Ona göre PlayStation, şu anda kağıt üzerinde Xbox Series X’e göre daha kötü gözükebilir ancak tüm özellikler açıklandığı zaman bu algı tamamen değişebilir.

“Eski Sony Mühendisi: PlayStation 5 Hoş Bir Sürpriz İle Tanıtılacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like