Xiaomi, geçtiğimiz ay piyasaya sürdüğü Mi 10 Youth Edition modeli ile birlikte yeni MIUI 12 arayüzünü de duyurmuştu. Bu güncellemede yeni pürüzsüz animasyonlardan yeni süper duvar kağıtlarına kadar birçok yeni özellik mevcut. Şirket, MIUI 12 kapalı beta sürümüne yeni bir ekran alıntısı özelliği getirdi. Bu yeni özellik en son kapalı beta sürümü olan 20.5.25 ile geliyor.

Bu yeni özelliği üç parmakla uzun basma ekran hareketi kullanılarak erişilebilmektedir. Ancak kullanıcılar isterlerse ana ekran ve güç düğmesi işlevi için de bu özelliği aktif edebilirler. Bunun için ayarlar > diğer ayarlar > tuş kısayolları > işlev kısayolları yolunu izlemeniz gerekmektedir.

Bu işlevi etkinleştirdikten sonra ekran görüntüsü alırken seçim yapabileceğiniz üç ekran görüntüsü formatı size sunulacak. Bu formlar dikdörtgen, dairesel ve serbest form olarak mevcut olacaktır. Bu şekilde daha sonradan aldığınız ekran görüntüsünü düzenlemenize gerek kalmadan bu işlemi ekran görüntüsünü aldığınız sırada anlık olarak yapmış olacaksınız.

Ekran görüntüsünü yakaladıktan sonra isterseniz hemen bu görsel üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. İsterseniz ise ekran görüntüsünün alanını değiştirebilir veya resmi direkt olarak galerinize kaydedebilirsiniz. Bu kullanışlı seçenek sayesinde aldığınız ekran görüntüsünü beğenmediğiniz taktirde hemen müdahale edip değiştirebiliyorsunuz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu özellik şu anda sadece MIUI 12’nin kapalı beta sürümü ile sınırlıdır. Geliştirilme ve test aşamasında olan bu özellik beta sürecinde bir sıkıntı ile karşılaşılmazsa yakın zamanda kararlı sürüm ile birlikte Xiaomi ve Redmi kullanıcılarına sunulacaktır.

Xiaomi tarafından yapılan açıklamaya göre MIUI 12 küresel stabil sürüm Haziran ayının sonuna doğru ilk aşamadaki cihazlara gönderilecek. Bu ilk aşamada olan cihazlar ise Mi 9, Mi 9T, Redmi K20, Mi 9T Pro ve Redmi K20 Pro modelleri ile sınırlıdır. Buradaki bağlantı üzerinden MIUI 12 güncellemesini alacak diğer modellerin listesine de ulaşabilirsiniz.

“Xiaomi, MIUI 12 Kapalı Beta Sürümüne Yeni Ekran Alıntısı Özelliği Ekledi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like